Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Mafra konference: povinné zálohování plastových lahví naráží na odpor

Hlavním těžištěm panelových vystoupení i dotazů z odborného publika byla otázka, zda zavést, či nezavést systém povinného zálohování nápojových plastových lahví. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA - Tématem úterní odborné konference pořádané společností Mafra pod záštitou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (PSP ČR) bylo nakládání s obaly v potravinářském průmyslu. Hlavním těžištěm panelových vystoupení i dotazů z odborného publika byla otázka, zda zavést, či nezavést systém povinného zálohování nápojových plastových lahví.
  18:23

Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM, která se zabývá zajišťováním sběru, recyklace a využití obalového odpadu, nejprve shrnul definici a principy cirkulární ekonomiky, která je součástí dnes všeobecně přijímaného konceptu trvale udržitelného rozvoje. Její podstata je v maximální možné míře úsporného nakládání se surovinami, mezi něž je počítán i odpad, a zajištění uzavřeného koloběhu mezi surovinami, výrobkem a odpadem. Zdůraznil, že existují systémy, které jsou schopny zajistit, aby tento koloběh fungoval vysoce efektivně.

Zálohový systém ne

Následující vystoupení akcentovala otázku zavedení systému vratných plastových lahví. Libor Duda, generální ředitel společností Ondrášovka a Karlovarská Korunní, má za to, že dosavadní systém funguje velmi efektivně a že je tedy otázkou, zda jej měnit. Občané České republiky jsou velmi svědomití v třídění obalového odpadu, do zpětného sběru jde 81 procent PET lahví, zatímco třeba na Slovensku je to necelá polovina a v Polsku ani ne třetina. Podle údajů Eurostatu jsme v této oblasti na třetí příčce v Evropě. Povinné zálohování lahví by podle něj snížilo ochotu lidí třídit.

Poslankyně sněmovního zemědělského výboru a bývalá starostka jedné z obcí na Břeclavsku Jana Krutáková připomněla, že současný systém je velmi komfortní. Jedno hnízdo (soubor kontejnerů na tříděný odpad) podle ní v ČR připadá na 140 občanů.

„Výsledkem bude, že místo jednoho popelářského auta budou jezdit dvě. Jedno bude zajíždět ke žlutým popelnicím s plastovým odpadem, druhé do obchodů pro zálohované lahve,“ naznačil komplikace i dodatečné náklady, které by do logistiky sběru lahví vnesl zálohový systém, nejvyšší šéf společnosti Purum Daniel Kraft. Společnost zajišťuje komplexní služby odpadového hospodářství a je i výrobcem řady produktů z recyklátu, jako třeba technických vláken či plen.

Zálohový systém ano

Opačný postoj k zálohovému systému zaujala předsedkyně výboru pro životní prostředí Potravinářské komory ČR Jana Ježková. „PET láhev je velmi cenný materiál, s nímž se dobře obchoduje. Měli bychom s ní zacházet jako se surovinou,“ zdůraznila. Není podle ní dobře, že recyklační okruh, což je podstata takzvané cirkulační ekonomiky, není uzavřen a že materiál z láhve nekončí coby surovina v nové láhvi.

„Tvrdím, že nápojový plast má přede ostatními výrobkovými obaly obrovskou výhodu. Má jedinečnou šanci se jako první stát plně cirkulárním. Řešením je v mnoha zemích už dnes zálohový systém, čímž je cirkulační smyčka uzavřena,“ dodala. Zálohový systém podle ní dnes funguje v deseti zemích EU, v sedmi dalších se o něm uvažuje.

Rybička z recyklátu

Potravinářský gigant Nestlé si dal za cíl, že žádný z jeho obalů neskončí na skládce nebo jako odpad, a postupně vyřazuje plastové obaly. „Loni jsme ve švýcarském Lausanne otevřeli Institut pro obaly, který hledá nové materiály, které budou i nadále chránit výrobek, ale zároveň budou ohleduplnější i životnímu prostředí,“ uvedla Jana Blecherová, zodpovědná za oblast vztahů k veřejnosti a státním orgánům. Připomněla systém recyklace hliníkových kapslí u kávové značky Nespreso, jehož výstupem je ikonický nožík ve tvaru rybičky se střenkou z recyklovaného hliníku. Vyrábí jej společnost Miko.

Pavel Pustějovský, předseda parlamentního podvýboru pro energetiku, zaměřil své vystoupení na energetické využití plastů, které v ČR zatím pokulhává za ostatními evropskými zeměmi i přijatými cíli. Také on má výhrady k povinnému zálohování plastových lahví. Hlavně proto, že systém by stál půl druhé miliardy korun a přitom by podle studií zvýšil dosavadní zpětný odběr, který je výsledkem třídění domácností, maximálně o dva procentní body.

Konferenci, která byla provázena velmi aktivní diskusí z řad auditoria, uzavřela členka zemědělského výboru PSP ČR Margita Balaštíková upozorněním, že do úvah, kterou cestou se Česká republika vydá, je vždy třeba velmi prozaicky vpustit ekonomy a jejich kalkulace.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat