Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šok během rekordního ponoru na nejhlubší místo Země. Výzkumník na dně našel plastovou tašku

Magazín

  12:11
Washington - Americký podmořský výzkumník Victor Vescovo při své nejnovější misi v ponorce překonal dosavadní rekord v hloubce, do které se kdy člověk potopil: klesl 11 kilometrů hluboko až ke dnu Mariánského příkopu. Na místě ale ke svému překvapení našel jiný, člověkem vytvořený objekt. V nejhlubším místě oceánu nalezl plastový pytlík.

Technik kontroluje ponorku před jejím vypuštěním do Mariánského příkopu. foto: Atlantic Productions for Discovery Channel/Tamara Stubbs/Handout via REUTERS

Victor Vescovo strávil na dně Mariánského příkopu čtyři hodiny ve speciálně zkonstruované ponorce, která musí odolat v jedenáctikilometrové hloubce extrémně vysokému tlaku tisíci barů (tisícinásobek atmosférického tlaku na hladině). Kromě mořských živočichů ale cestou viděl i obaly od bonbonů a plastový sáček, informoval server BBC News.

Ponorka se během expedice ponořila do hlubin celkem pětkrát. „Je téměř nepopsatelné, jak vzrušující pro nás všechny je to, co se nám povedlo,“ řekl Vescovo. Podle něj za jeho ponořením stál mimořádně talentovaný a zkušený tým, který ho podporoval z mateřské lodi.

Ponorka se ponořila na dno Mariánského příkopu a našla tam plastový sáček.
Výzkumná loď DSSV Pressure Drop poblíž místa, kde se ponorka ponořila ke dnu...

Výzkumný tým věří, že při expedici objevili čtyři nové druhy různonožců, což je řád živočichů patřících mezi korýše. V sedmikilometrové hloubce nalezli také rypohlavce a osm kilometrů hluboko růžovou terčovkovanou rybu. Nyní mají vědci v plánu zkoumat živočichy, které při expedici posbírali, a zjistit, jestli jejich orgány obsahují stopy mikroplastů.

Dvacet kilogramů plastů se našlo v těle velryby, která uhynula v Itálii

V moři každý rok končí miliony tun plastového odpadu. Většina se shlukuje do velkých plovoucích skládek, velká část z něj ale končí v tělech mořských živočichů. Právě proto by bylo podle výzkumníků zajímavé zjistit, jestli problém plastů v moři zasahuje i vůbec nejhlubší místo oceánu.

Do Mariánského příkopu se člověk neponořil poprvé: už v roce 1960 úspěšnou misi podnikl člen amerického námořnictva Don Walsh a švýcarský inženýr Jacques Picard. V roce 2012 potopení zopakoval filmový režisér James Cameron. Současný hloubkový rekord ale Vescovo překonal o 11 metrů.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat