Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa chce diktovat, kdy budou prázdniny. Prodlouží tak sezónu

Ekonomika

  13:16
BRUSEL - Evropská komise chce, aby členské státy Evropské unie sladily školní prázdniny. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Podle něj nemá být koordinace prázdnin mezi zeměmi povinná. Změna by prý výrazně prodloužila turistickou sezónu, navýšila počet turistů, a tím i podpořila ekonomiku.

Podle eurokomisaře by sladění a možná změna školních prázdnin přinesla úsporu především mladým cestovatelům foto: Shutterstock

Souboj cestovek v Česku: Delší nebo klouzavé prázdniny?

Myšlenka na změnu školních prázdnin se už v Česku řeší již dlouho. Asociace cestovních kanceláří České republiky loni navrhla, aby se letní prázdniny rozložily do čtyř měsíců. Délka prázdnin by se zachovala, ale jednotlivé kraje nebo školy by je mohly vyhlásit klouzavě, tedy různě v období od června do září. Konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur následně žádala prodloužení letních prázdnin o dva týdny. "Dojde tím k prodloužení hlavní letní turistické sezóny, z čehož budou na jedné straně profitovat poskytovatelé služeb cestovního ruchu - hoteliéři i cestovní kanceláře, na straně druhé jejich klienti, zejména rodiny s dětmi," řekl loni v létě šéf ACK Viliam Sivek.

"Chtěli bychom, aby mladí lidé taky mohli navštívit slavné kulturní památky v období, kdy není turistická špička," doplnil Tajani.

Podle eurokomisaře by tak sladění a možná změna školních prázdnin přinesla úsporu především mladým cestovatelům a rodinám s dětmi. "Není to pouze kulturní cvičení, ale mohli by cestovat levněji," uvedl Tajani.

Mluvčí AČCKA Tomio Okamura před časem argumentoval stejně jako Evropská komise. Podle něj jsou delší prázdniny výhodné pro rodiny s dětmi, v dlouhodobém horizontu však prospějí i podnikatelům v cestovním ruchu.

Rodiny by údajně mohly ušetřit za zájezdy mimo hlavní sezonu, cestovní kanceláře zase počítají s tím, že dlouhodobě rostoucí životní úroveň umožní Čechům v budoucnu nákup více zájezdů za sezónu.

Delší prázdniny než Češi mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny podle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu. Délka školního roku je přitom dána zákonem, délku prázdnin upravuje ministerstvo školství vyhláškou. "Šlo by o nepovinný mechanismus, suverenita národních států by zůstala nedotčena," řekl eurokomisař.

Autoři: ,