Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropa včetně Slovenska bude Řecku platit, Češi ne

Ekonomika

  5:00
ATÉNY/FRANKFURT - Řecko chce po zemích platících eurem a Mezinárodním měnovém fondu v přepočtu až 1,1 bilionu korun, tedy částku odpovídající ročnímu rozpočtu Česka. Vysoké zadlužení Řecka, ale také Itálie znamená pro celou eurozónu tvrdou zkoušku. Může to být i její konec. "Eurozóně hrozí rozpad," uvedl doslova v rozhovoru pro LN britský bankéř David Marsch.

Řecký premiér Jorgos Papandreu oficiálně požádal o finanční pomoc. foto: Reuters

Řecký premiér Jorgos Papandreu včera po dlouhých týdnech vyčkávání oficiálně požádal o finanční pomoc. Na podmínkách čerpání mezinárodní pomoci se nyní v Aténách snaží dohodnout Řecko s misí Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky.

Čtěte více

Podle Evropské unie by podmínky záchranného balíčku pro Řecko mohly být dohodnuty během několika dnů, uvedla tisková agentura Bloomberg.

Česká republika se na rozdíl od Slovenska, které již zavedlo euro, nebude na pomoci Řecku podílet. "Stále platí naše stanovisko, že jde primárně o záležitost zemí eurozóny a případně MMF," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Česko tak Řecku přispěje pouze nepřímo, a to přes MMF. Právě této instituci se na počátku tohoto měsíce rozhodla Česká národní banka půjčit až 1,03 miliardy eur, tedy zhruba 25,5 miliardy korun. Tato suma je součástí až 75 miliard eur, které fondu v loni slíbila EU. Tyto peníze mají jít na půjčky zemím, které se dostaly do potíží.

Další podrobnosti, informace a rozhovory čtěte v sobotním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat