Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropa včetně Slovenska bude Řecku platit, Češi ne

Ekonomika

  5:00
ATÉNY/FRANKFURT - Řecko chce po zemích platících eurem a Mezinárodním měnovém fondu v přepočtu až 1,1 bilionu korun, tedy částku odpovídající ročnímu rozpočtu Česka. Vysoké zadlužení Řecka, ale také Itálie znamená pro celou eurozónu tvrdou zkoušku. Může to být i její konec. "Eurozóně hrozí rozpad," uvedl doslova v rozhovoru pro LN britský bankéř David Marsch.

Řecký premiér Jorgos Papandreu oficiálně požádal o finanční pomoc. foto: Reuters

Řecký premiér Jorgos Papandreu včera po dlouhých týdnech vyčkávání oficiálně požádal o finanční pomoc. Na podmínkách čerpání mezinárodní pomoci se nyní v Aténách snaží dohodnout Řecko s misí Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky.

Čtěte více

Podle Evropské unie by podmínky záchranného balíčku pro Řecko mohly být dohodnuty během několika dnů, uvedla tisková agentura Bloomberg.

Česká republika se na rozdíl od Slovenska, které již zavedlo euro, nebude na pomoci Řecku podílet. "Stále platí naše stanovisko, že jde primárně o záležitost zemí eurozóny a případně MMF," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Česko tak Řecku přispěje pouze nepřímo, a to přes MMF. Právě této instituci se na počátku tohoto měsíce rozhodla Česká národní banka půjčit až 1,03 miliardy eur, tedy zhruba 25,5 miliardy korun. Tato suma je součástí až 75 miliard eur, které fondu v loni slíbila EU. Tyto peníze mají jít na půjčky zemím, které se dostaly do potíží.

Další podrobnosti, informace a rozhovory čtěte v sobotním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat