Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská unie míří k autoritářskému režimu, řekl na VŠE Klaus

Ekonomika

  18:14
PRAHA - Prezident Václav Klaus opět kritizoval euro. Projekt eurozóny byl podle něj odsouzený k zániku již na začátku. Při diskuzi na Vysoké škole ekonomické v Praze si hlava státu notovala s centrálním bankéřem, ministrem financí i ekonomem.

Václav Klaus foto: ČTK

"Jsem zde jako státník, očekává se ode mne tedy nejméně," řekl Klaus na úvod dnešní debaty na akademické půdě a odstartoval tak velmi pesimistickou debatu o budoucnosti eura. V projevu se držel svých známých názorů. Euro podle něho bylo od začátku politický projekt, jehož nepřiznaným cílem byla co největší koncentrace pravomocí do rukou evropských politiků.

"Myšlenka, že se eurozóna vzhledem k momentálním problémům rozpadne, je fatální, naprosto dětinský omyl a nikdo z vrcholných evropských státníků by něco takového nepřipustil."

Naopak bude docházet k větší integraci, která časem povede ke vzniku Evropské měnové unie a nakonec Evropské politické unie. "Hrozí opuštění parlamentní demokracie a vláda autoritářské evropské vlády. Za tento vývoj zaplatí Evropa dlouhodobou ekonomickou stagnací," varoval Klaus.

Eurozóna pohltí a nepustí
Ve svých postojích se shodoval s ostatními diskutujícími, kterými byli viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík a slovenský ministr financí Ivan Mikloš.

Miroslav Ševčík

"Eurozóna je obětí trilematu," řekl Hampl. "Nelze z ní vystoupit, nelze nechat členskou zemi zkrachovat a je zakázána vzájemná pomoc. Otázkou je, které z těchto tří pravidel povolí první," dodal.

Sám je zastáncem názoru, že politicky nejsnazší a nejpřijatelnější řešení je vykupovat země z jejích hospodářských problémů obrovským peněžními injekcemi, což ovšem nemůže fungovat do nekonečna.

2025: konec Unie
Eurozóna, do které jsme se v roce 2004 zavázali vstoupit, je podle Hampla jinou eurozónou, než kterou známe dnes. V tomto bodě se s Hamplem shodl slovenský ministr financí Mikloš.

Ivan Mikloš

"Když jsme euro přijímali my, výhody vysoce převyšovaly nevýhody. Kdyby se o přijetí rozhodovalo nyní, Slovensko by podle mého názoru společnou měnu odmítlo," prohlásil.

Na akademické půdě VŠE byl ve svých názorech nejradikálnější sám děkan národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík, který předpovídal zánik Evropské unie do 10 až 15 let.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...

Mohlo by vás zajímat