Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská unie míří k autoritářskému režimu, řekl na VŠE Klaus

Ekonomika

  18:14
PRAHA - Prezident Václav Klaus opět kritizoval euro. Projekt eurozóny byl podle něj odsouzený k zániku již na začátku. Při diskuzi na Vysoké škole ekonomické v Praze si hlava státu notovala s centrálním bankéřem, ministrem financí i ekonomem.

Václav Klaus foto: ČTK

"Jsem zde jako státník, očekává se ode mne tedy nejméně," řekl Klaus na úvod dnešní debaty na akademické půdě a odstartoval tak velmi pesimistickou debatu o budoucnosti eura. V projevu se držel svých známých názorů. Euro podle něho bylo od začátku politický projekt, jehož nepřiznaným cílem byla co největší koncentrace pravomocí do rukou evropských politiků.

"Myšlenka, že se eurozóna vzhledem k momentálním problémům rozpadne, je fatální, naprosto dětinský omyl a nikdo z vrcholných evropských státníků by něco takového nepřipustil."

Naopak bude docházet k větší integraci, která časem povede ke vzniku Evropské měnové unie a nakonec Evropské politické unie. "Hrozí opuštění parlamentní demokracie a vláda autoritářské evropské vlády. Za tento vývoj zaplatí Evropa dlouhodobou ekonomickou stagnací," varoval Klaus.

Eurozóna pohltí a nepustí
Ve svých postojích se shodoval s ostatními diskutujícími, kterými byli viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík a slovenský ministr financí Ivan Mikloš.

Miroslav Ševčík

"Eurozóna je obětí trilematu," řekl Hampl. "Nelze z ní vystoupit, nelze nechat členskou zemi zkrachovat a je zakázána vzájemná pomoc. Otázkou je, které z těchto tří pravidel povolí první," dodal.

Sám je zastáncem názoru, že politicky nejsnazší a nejpřijatelnější řešení je vykupovat země z jejích hospodářských problémů obrovským peněžními injekcemi, což ovšem nemůže fungovat do nekonečna.

2025: konec Unie
Eurozóna, do které jsme se v roce 2004 zavázali vstoupit, je podle Hampla jinou eurozónou, než kterou známe dnes. V tomto bodě se s Hamplem shodl slovenský ministr financí Mikloš.

Ivan Mikloš

"Když jsme euro přijímali my, výhody vysoce převyšovaly nevýhody. Kdyby se o přijetí rozhodovalo nyní, Slovensko by podle mého názoru společnou měnu odmítlo," prohlásil.

Na akademické půdě VŠE byl ve svých názorech nejradikálnější sám děkan národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík, který předpovídal zánik Evropské unie do 10 až 15 let.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat