Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Automobilky míří do Ruska. VW staví továrnu, Renault vsadí na Ladu

Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | foto: Shutterstock

MOSKVA Evropská automobilky míří na ruský trh. Německý Volkswagen zahájil za účasti premiéra Medveděva stavbu továrny, francouzský Renault se zase chystá převzít kontroků nad podnikem AvtoVAZ, vyrábějícím vozy Lada.

Renault a jeho japonský partner Nissan Motor ve středu podepíší dohodu o získání kontroly nad největší ruskou automobilkou. Uvedla to společnost Renault, neposkytla však žádné další podrobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Renault v AvtoVAZu vlastní čtvrtinový podíl. Firmy již v květnu uvedly, že dohoda o získání kontrolního podílu bude dokončena ještě v letošním roce, ale vstoupí v platnost nejdříve v roce 2014. Renault se odmítl vyjádřit k tomu, zda se podmínky dohody od května změnily.

AvtoVAZ se po roce opět vrátil k zisku

Renault a Nissan by měly podle dřívějších informací koupit za 750 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč) podíl, který v AvtoVAZu vlastní investiční banka Troika Dialog. Automobilky by ve výsledku měly vlastnit více než dvoutřetinový podíl ve společném podniku s ruskou státní firmou Russian Technologies, který bude kontrolovat téměř tříčtvrtinový podíl v AvtoVAZu.

AvtoVAZ se v prvním pololetí navzdory poklesu prodeje vrátil k zisku. Firma, která vyrábí automobily značky Lada, vydělala 700 milionů rublů (zhruba 440 milionů Kč) po ztrátě 500 milionů rublů před rokem.

Volkswagen buduje továrnu, stavbu mu zahájil Medveděv

Německý automobilový koncern Volkswagen v Rusku zahájil výstavbu nového závodu na výrobu motorů. Investuje do něj čtvrt miliardy eur (přes šest miliard Kč). Slavnostního zahájení výstavby se zúčastnil ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Továrna bude stát ve městě Kaluga zhruba 170 kilometrů jihozápadně od Moskvy. Od roku 2015 by měla vyrábět až 150.000 motorů ročně, napsala agentura DPA.

Volkswagen minulý týden předpověděl, že celkový prodej aut v Rusku se letos zvýší o 12 procent na 2,75 milionu vozů. Firma už dříve uvedla, že Rusko je pro ni v Evropě strategickým trhem číslo jedna, neboť tam vidí největší možnosti dalšího růstu.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...