Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr Liška chce Rádio Wave zpět v analogu, nejlíp celoplošné

Ekonomika

  12:28aktualizováno  15:34
PRAHA - Bývalý "zelený" ministr školství Ondřej Liška navrhuje urychleně změnit zákon o Českém rozhlasu tak, aby Rádio Wave pro mladé mohlo znovu vysílat analogově. "Mým snem je, aby veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu zaměřená na mladou generaci byla celoplošná," řekl LN nynější poslanec.

Ondřej Liška, poslanec Strany zelených foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Stát dlouhodobě, dvacet let ignoruje mladou generaci. Zatímco existují veřejnoprávní vysílání České televize i Českého rozhlasu pro různorodé skupiny obyvatel, pro mladé nic takového není," míní Liška.

Analogové vysílání nejmladší stanice veřejnoprávního rozhlasu, která odstartovala v lednu 2006, skončilo dva a půl roku nato, po vleklém sporu mezi generálním ředitelem Václavem Kasíkem a kontrolní Radou Českého rozhlasu.

Radní opakovaně tvrdili, že Wave vysílá v analogou v rozporu se zákonem, Kasík je nakonec poslechl a od loňského září je Wave k naladění pouze v digitálních televizních sítích, anebo na internetu. Ondřej Liška chápe analogový konec Wave jako "velké příkoří", které se podle něj stalo "z čistě technicko-byrokratických důvodů".

Tehdejší ministr školství za Stranu zelených v lednu veřejně podpořil ty, kteří proti konci Wave v analogu a rozhlasové radě protestovali na pražské demonstraci a následném koncertě. Teď Liška, už jen řadový poslanec, chce veřejnoprávní stanici pro mladé zajistit jistější existenci přímo zákonem.

"Aby stanice pro mladé byla celoplošná"

Do zákona o Českém rozhlasu navrhuje vsunout jedinou větu. Ta by měla zajistit, aby rozhlas mohl analogově, v pásmu velmi krátkých vln, vysílat nejen tři celoplošné programy a programy regionálních studií jako dosud, ale nově také „jeden další rozhlasový program, jehož vysílání může přijímat nejvýše 40 % obyvatel České republiky počítaných podle údajů vyplývajících z posledního sčítání lidu“.

To by pomohlo právě Wavu – radním v analogu totiž vadil proto, že i když vysílal jen na jedné frekvenci v Praze, údajně nebyl regionálním studiem, prý proto, že byl zaměřen jen na mladé, nikoli pro všechny Pražany.

Když musela stanice zůstat jen v digitálních sítích, ztratila tím značnou část posluchačů, kteří ji ladili analogově.

"Mým snem je, aby veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu zaměřená na mladou generaci byla celoplošná. Vím, že v současných podmínkách je to velmi nesnadné, a proto by prvním krokem by mělo být vrácení Rádia Wave do analogu aspoň v Praze a ve Středočeském kraji," popsal Liška.

"Do budoucna bych chtěl, aby Wave vysílal ve všech univerzitních městech, popřípadě celoplošně. Česká republika by tuto službu mladé generaci měla dát," prohlásil dále.

Drobná novelizace zákona o Českém rozhlasu je přitom prvním aktem bývalého ministra školství na poli mediální legislativy, té se předtím jako poslanec ani ministr nevěnoval. Liška ale odmítá, že by v tomto případě šlo o předvolební vykročení Strany zelených směrem k mladé generaci.

"S lidmi z televizního a rozhlasového prostředí jsem v kontaktu léta," tvrdí. "Usuzovat čistě z toho, jaké jsem podával legislativní návrhy, na to, jestli tento zájem je věrohodný, je trochu zavádějící. Byli jsme to my, Zelení, kdo dlouhodobě kritizovali povahu mediální legislativy včetně nominace mediálních rad. Jako součást této debaty beru i diskusi o Rádiu Wave," dodal Liška.

Sám je prý navíc pravidelným posluchačem stanice FM4, rakouského veřejnoprávního rádia pro mladé.

Jde o část jiné, odložené novely

K Liškově návrhu by se měla do zítra vyjádřit vláda, pak jej eventuálně začnou projednávat poslanci. Liška jej navrhuje schválit urychleně, už v prvním čtení.

Věří přitom, že by s tím mohl uspět - změna týkající se Českého rozhlasu byla totiž součástí rozsáhlejší novely jiné mediální normy, totiž zákona o elektronických komunikací. Jeho přípravou se několik resortů i regulační úřady zabývaly řadu měsíců, ale končící ministr průmyslu a obchodu Martin Říman pak celý připravený balík odložil.

Poslanec Liška přitom vyšel ze znění, které už úspěšně prošlo projednáním ve sněmovním hospodářském výboru. "Obsahově je to totožné, formulačně je to právně čistší," podotkl.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat