Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fáma o dostavbě Temelína rozzuřila Rakušany

Ekonomika

  17:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Doslova poprask způsobila mezi rakouskými politiky neověřená zpráva o tom, že Česko se bude kvůli pravděpodobnému útlumu jaderné energetiky v Německu snažit maximálně urychlit dostavbu Temelína. A to ve snaze vydělat na možném vývozu elektřiny právě do Německa, kterému budou chybět zdroje.

Temelín. foto: ČTK

Zprávu o urychlení dostavby Temelína přinesl list Oberöstereichische Nachrichten. Odkazuje se však jen na nejmenované zdroje a obecná vyjádření českých politiků, podporující výstavbu dalších jaderných bloků. Přesto zpráva okamžitě vyvolala ostrou reakci v rakouských politických kruzích.

Vedení společnosti ČEZ přitom jakoukoliv souvislost mezi situací v Německu a rychlostí přípravy na dostavbu temelínské elektrárny striktně popírá.

"Plány na urychlení dostavby Temelína jsou neuvěřitelná drzost," řekla doslova předsedkyně poslaneckého klubu rakouských Zelených Ullrike Schwarzová. V době, kdy celý svět sleduje následky jaderné havárie v Japonsku a Němci diskutují o výstupu z jaderné energetiky, větří podle ní Česko šanci na atomový export.

Čtěte také

Také hornorakouský hejtman Josef Pühringer považuje údajný plán na zrychlení přípravných prací k zahájení dostavby Temelína za výsměch všem Rakušanům, kteří se obávají jaderné katastrofy.

"Plány na rychlou dostavbu temelínské elektrárny představují nový vrchol ignorance proti atomovému nebezpečí," prohlásil Pühringer. Vedení Horních Rakous podle něj udělá všechno pro to, aby podobným plánům zabránilo. A to včetně ostrých protestů na evropské úrovni.

ČEZ: Nevíme, kde se zpráva vzala

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž však neví, kde se zpráva o urychlení dostavby Temelína v rakouských médiích vlastně vzala.

"Plánované termíny dokončení dalších dvou bloků elektrárny nemají s dnešní situací na německém energetickém trhu vůbec nic společného. O tom, kdy bude Temelín dostavěn, rozhodnou úplně jiné věci," řekl LN Kříž.

Obec Temelín

V zadávací dokumentaci pro výběr dodavatele je jako termín dokončení stavby uveden rok 2025, některé optimistické předpovědi podle něj hovoří o tom, že by nové reaktory mohly začít dodávat proud o dva až tři roky dříve.

Vzhledem ke složitosti všech povolovacích a výběrových řízení, stejně jako samotné realizace projektu, se však jedná o skutečně optimistický výhled.

Výstavba se zrychlila jen v Číně

I kdyby se Temelín začal stavět podle posledních předpokladů v roce 2017, málokdo z odborníků věří, že bude stavba už za pět let hotová a připravená k provozu. A to bez ohledu na to, zda bude v Německu hlad po české elektřině.

Čtěte také

"Jedinou zemí na světě, kde se opravdu daří dodržovat pětiletý termín dostavby jednoho jaderného bloku, zůstává Čína. Všude jinde se dostavba opožďuje," řekla už dříve LN předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Například stavba nového finského reaktoru v lokalitě Olkiluoto se zatím proti původním termínům zpozdila o čtyři roky a plánované náklady se navýšily o 2,6 miliardy eur.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat