Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Média

Federaci židovských obcí vadí údajně antisemitské výroky kandidáta do Rady ČT Černockého

Petr Dvořák na zasedání nové Rady ČT foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Federace židovských obcí v České republice je znepokojena tím, že do užšího výběru kandidátů na nové členy Rady České televize (ČT) postoupil také publicista Pavel Černocký. Zmiňuje jeho dřívější vyjádření, které považuje za antisemitské, a proto je podle ní naprosto nevhodným kandidátem do kontrolního orgánu veřejnoprávní televize. Federace to ve středu uvedla v prohlášení.
  11:43

Černocký loni v březnu v rozhovoru pro Parlamentní listy podle Federace židovských obcí uvedl: „Bojím se vlády ‚židoliberálů‘, nikým nevolených, ale disponujících obrovským kapitálem“. Tento výrok naplňuje znaky definice antisemitismu, přijaté Poslaneckou sněmovnou, a jen dokresluje obecnější názorové ukotvení Pavla Černockého, jak je prezentuje v médiích, míní zástupci židovských obcí. 

Kdo se stane členem Rady ČT? Do sněmovní volby postoupili publicista Fištejn či šéf Rady seniorů

„Federace židovských obcí v České republice považuje Pavla Černockého za zcela nevhodného kandidáta pro volbu člena Rady České televize,“ končí stanovisko federace.

Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí.
Hana Lipovská na zasedání nové Rady ČT.

Poslanecká sněmovna má v dubnu volit čtyři nové členy Rady České televize. Minulý týden volební výbor dolní komory zúžil okruh 55 adeptů tajným hlasováním na dvanáct. Do užšího výběru se vedle Černockého dostal i publicista Jefim Fištejn či předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Šanci usednout v televizní radě mají také někdejší vedoucí pracovníci České televize Karel Novák a Radek Žádník, bývalá členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová, právník Jaroslav Kravka a další.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Její členové se sejdou i ve středu odpoledne.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat