Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku přibylo antisemitských projevů. Často souvisí s konspiračními teoriemi ohledně koronaviru

Covid 19

  9:44aktualizováno  11:17
Praha - Federace židovských obcí v ČR (FŽO) loni zaznamenala o 180 více antisemitských projevů než předloni, bylo jich 874 . Většinu tvořily nenávistné projevy na internetu, násilný incident s antisemitským motivem evidovala obec jeden. Výskyt konspiračních teorií spojených s antisemitismem enormně vzrostl v souvislosti s koronavirovou pandemií. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou organizace zaslala ČTK.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: archiv LN - Hynek Glos

Všichni zlatníci jsou asi židé. Marvel se musel omluvit za antisemitskou slovní hříčku v komiksu

„Drtivá většina všech zaznamenaných antisemitských incidentů - 98 procent - tvoří projevy nenávisti na internetu: články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky,“ uvedla FŽO u příležitosti vydání výroční zprávy o projevech antisemitismu za loňský rok.

Zmíněný násilný incident se podle federace odehrál v březnu 2020 v Brně, kde se stal cílem útoku izraelský student poté, co požádal diskžokeje o zahrání izraelské písničky.

Šest dalších incidentů kvalifikovala FŽO jako vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství. Jeden další případ se týkal znehodnocení židovského majetku - v květnu polil neznámý pachatel vchod krnovské synagogy lepkavou tekutinou a poškodil fasádu. V těchto kategoriích byl počet zaznamenaných incidentů stejný nebo nižší než v letech 2018 a 2019.

Nárůst nejrůznějších konspiračních mýtů s antisemitským podtextem a souvisejících s koronavirem označila obec za celosvětový fenomén. „V České republice šířily tyto konspirační teorie tradiční dezinformační platformy, ale také jednotlivci a skupiny, přičemž novým fenoménem byly antisemitské teze o úmyslném šíření koronaviru nebo o prosazování finančních zájmů ve vztahu k vakcinaci proti této nemoci,“ napsala.

‚Zhul se a zabíjej, taková je spravedlnost,‘ stálo na transparentech. Francouzi protestovali proti antisemitismu

Obec varovala, že antisemitismus v internetovém prostředí nelze podceňovat. „Analýza zahraničních násilných antisemitských útoků a profilu jejich pachatelů potvrzuje, že aktu násilí téměř vždy předchází radikalizace a nenávistné projevy ventilované na internetu, zejména na sociálních sítích,“ konstatovala.

Přibylo příspěvků popírajících holokaust

Téměř 37 procent zaregistrovaných antisemitských příspěvků podle federace pocházelo od příznivců krajní pravice. V množství incidentů tak předčili dezinformační platformy, na nichž se objevilo 21 procent všech antisemitských textů. „Jedním z nejaktivnějších propagátorů antisemitských konspirací v souvislosti s koronavirem byl dezinformační server Aeronet,“ stojí ve výroční zprávě.

Policie chce obžalovat šéfredaktora Vlasteneckých novin za jeho rasistický článek o bohumínské tragédii

Obsahově se nejvíce - přes 84 procent - projevů antisemitismu týkalo lživých, vulgárních nebo stereotypních tvrzení o Židech. Dvojnásobně oproti roku 2019 narostl počet příspěvků, které relativizují či popírají holokaust. Meziročně přibylo také případů vyhrožování fyzickým násilím či výzev k antisemitsky motivovaným fyzickým útokům. Incidenty tohoto druhu se staly téměř výhradně v prostředí sociálních sítí.

Výroční zpráva připomněla také policejní statistiky za loňský rok. Podle nich došlo k šesti trestným činům hanobení národa s antisemitským motivem či podtextem, zatímco předloni se nestal žádný. Policisté také zaznamenali dva případy podněcování k nenávisti vůči Židům. Většina trestných činů násilí z nenávisti přitom podle FŽO zůstává nenahlášena.

Federace nicméně uzavřela, že Českou republiku lze podobně jako v minulých letech i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná - především pak ve srovnání s jinými státy ve střední a západní Evropě.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat