Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Zhul se a zabíjej, taková je spravedlnost,‘ stálo na transparentech. Francouzi protestovali proti antisemitismu

Transparenty, které byly vidět na náměstí Trocadéro v Paříži, nešetřily ani představitele soudů a stát. Demonstranti protestovali proti rozsudku ve věci smrti Sarah Halimiové. foto: ČTK/AP

Doporučujeme
Paříž - V zemi, kde žije jedna z největších židovských komunit v západní Evropě, přibývá útoků proti jejím členům. Roste ovšem i počet těch, kteří jsou ochotni vyjít kvůli tomu do ulic.
  13:06

„Spravedlnost odpočívá v pokoji, stejně jako Sarah Halimiová! Zhul se a zabíjej, taková je spravedlnost! Bez spravedlnosti není republika!“ Takto zněla hesla na některých transparentech, s nimiž vyšly v minulých dnech do ulic Paříže, Marseille, Bordeaux, Lyonu a dalších měst po celé Francii desítky tisíc lidí. Protestovaly proti rozhodnutí Kasačního soudu v případu vraždy židovské lékařky Sary Halimiové z roku 2017. Podle rozhodnutí soudu nešlo o projev antisemitismu. Dle soudců nebyl útočník schopen rozpoznat následky svého jednání, byl pod vlivem drog.

Transparenty, které byly vidět na náměstí Trocadéro v Paříži, nešetřily ani...
Transparenty, které byly vidět na náměstí Trocadéro v Paříži, nešetřily ani...

Transparenty, které byly vidět na náměstí Trocadéro v Paříži, proto nešetřily ani představitele soudů a stát. „Je to neuvěřitelná nespravedlnost! Takové jednání je nepřípustné,“ rozhořčeně reagovala jedna z demonstrantek Jeanne. V neděli odpoledne přišla projevit svou nespokojenost proti rozhodnutí soudu i ignoranci některých státních představitelů.

Manifestace na náměstí s jedním z nejznámějších pohledů na Eiffelovu věž se zúčastnily tisíce lidí. Vše pod striktním dohledem policie. Přístupové ulice byly zatarasené pro vjezd aut, doprostřed se dostali jen pěší. Všichni museli absolvovat kontrolu tašek, batohů a sundat kabát nebo rozepnout bundu. Obavy na tomto shromáždění nebyly ani tak z covidu, jako spíš z teroristických útoků.

„Zabil jsem satana!“

Měl jsem na jednom z obědů pocit, že se dusím, popisuje francouzský expremiér vztah s Macronem

Vražda pětašedesátileté židovské lékařky a bývalé ředitelky jeslí, Sarah Halimiové, otřásla v dubnu 2017 Francií. Útočník Kobili Traoré se vloupal do jejího bytu, několikrát ji udeřil pěstí a přitom na ni křičel antisemitské nadávky a vyhrožoval zabitím. Ze svědectví sousedů také vyplynulo, že údajně několikrát opakoval verše z koránu. Traoré následně ženu vytáhl na balkon a odtud vyhodil ven. Sarah Halimiová pádu z třetího patra na místě podlehla.

Ihned po činu podle svědků křičel Traoré z balkonu: „Zabil jsem šejtana!“ (arabský výraz pro satana či démona) i „Alláhu akbar!“ Následně útočník proklamoval, že se jednalo o sebevraždu, že žena vyskočila sama, a hájil se svou neschopností uvažovat.

Po několika psychologických vyšetřeních rozhodl v polovině dubna tohoto roku Kasační soud v Paříži. Podle něj se nejednalo o projev antisemitismu. Kobili Traoré byl dlouhodobě závislý na drogách a i osudné noci jednal pod vlivem. Podle rozhodnutí soudu nebyl schopen rozpoznat následky svého jednání, a tak není trestně odpovědný.

Manifestace i ve světě

„Samozřejmě že to byl projev antisemitismu,“ říká Diane, která přišla se svou přítelkyní na manifestaci. „Byl to útok proti ní, proti ženě i proti náboženskému vyznání.“ Ve Francii je přitom jedna z nejpočetnějších židovských komunit v západní Evropě. I 11. pařížský obvod, kde Sarah Halimiová bydlela, patří k těm s výraznou židovskou komunitou. Není ojedinělé, že synagogy kolem náměstí Bastilly jsou často pod policejní ochranou.

Proti rozhodnutí soudu se teď postavila nejen židovská komunita v Paříži a v jiných městech Francie, ale i třeba v Tel Avivu. A přidali se i zástupci muslimských komunit, mezi nimi Hassen Chalghoumi, imám z Drancy. Během čtyřhodinového shromáždění na Trocadéru vystoupil dojatý syn Sarah Halimiové.

Byly vidět i známé osobnosti, jako herce Patricka Bruela, nebo politiky, jako prezidentku regionu ÎIle-de-France Valérii Pécresseovou. A nakonec promluvila i starostka Paříže Anne Hidalgová. Tu nejprve čekalo hlasité pískání, pak ale odcházela za potlesku. Přislíbila, že se případu bude věnovat a k uctění památky nechá pojmenovat jednu z pařížských ulic právě po Sarah Halimiové.

Zákon Sarah Halimiové

Kritické i solidární projevy na Náměstí Trocadéro končily před šestou večer. Přece jen se musí dodržovat zákaz vycházení, který nadále ve Francii platí od 19. hodiny. Organizátoři přislíbili neutuchající boj za spravedlnost. „Jde nám o respekt k jednotlivci! Nic víc,“ dodává manifestující Jeanne. Jen tak podle ní může koexistovat heterogenní francouzská společnost.

K projevům nespokojenosti občanů i manifestacím se nakonec vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten požádal ministra spravedlnosti Érica Dupond-Morettiho, aby situaci urychleně řešil. Ministr přislíbil, že do konce května představí francouzské Radě ministrů návrh zákona o změně trestní neodpovědnosti. Jednat se bude o takzvaném „zákonu Sarah Halimiové“.

Autorka je spolupracovnicí redakce.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...