Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Francouzští vojáci varují před občanskou válkou, země je prý v úpadku. Macrona viní z ustupování islamistům

Francouzský voják v Mali foto: Reuters

Doporučujeme
Paříž/Praha - Anonymní skupina francouzských vojáků zveřejnila petici, ve které vyzývá k boji s úpadkem a varuje před občanskou válkou. Prezident Emmanuel Macron podle vojáků příliš ustupuje islamismu. Petici údajně podepsalo již přes 140 tisíc lidí.
  21:45

„Jde tu o přežití naší a vaší země,” vzkazuje petice, adresovaná francouzskému prezidentovi, vládě a poslancům. Na svých stránkách ji v neděli zveřejnil ultrakonzervativní časopis Valeurs Actuelles. Podle něj za textem údajně stojí 2000 aktivních vojáků, jejich jména ale nejsou zveřejněna. Prý jsou totiž mladí a nechtějí si poškodit kariéru.

Dvě laviny ve Francouzských Alpách si vyžádaly životy celkem sedmi lidí

„Afghánistán, Mali, Středoafrická republika a další. Někteří zde přišli o kamarády. Nabídli svůj život pro zničení islamismu, kterému teď vy činíte ústupky na naší půdě,” píší autoři. Text kritizuje nárůst násilí ve městech i na vesnicích, a také údajný nárůst nenávisti proti Francii ve veřejném prostoru. Země je prý v úpadku, a ten podle petice předchází občanské válce. „Až vypukne, armáda udělá pořádek,” tvrdí.

Marine Le Penová, předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní...
Na pařížských protestech proti policejní brutalitě propuklo násilí. Desítky...

Výzva se setkala s velmi negativní reakcí u francouzské vlády. „To má být odvaha, napsat anonymní dopis?” ptal se rozhořčeně ministr vnitra Gérald Darmanin v rozhovoru pro televizní stanici BFM-TV. Ministr financí Bruno Le Maire pak řekl, že dopis poškozuje reputaci armády.

Petice budí ve Francii mnoho pozornosti i proto, že je již druhá svého druhu. Před třemi týdny totiž Valeurs Actuelles publikovaly dopis, ve kterém dvacet generálů ve výslužbě vyzývá Macrona k obraně vlasti a varuje před rozpadem Francie kvůli islamismu. Jak poznamenává deník Le Monde, petice vyvolala velkou polemiku, protože podle některých komentátorů text hraničil s výzvou ke vzpouře.

Spor dvou mocností o rybolov. Británie i Francie vyslaly k ostrovu Jersey bojová plavidla

Kromě generálů se pod dubnovou petici připojila i stovka vysoce postavených důstojníků a další vojáci. Část autorů je přitom v aktivní službě, a tudíž mají ze zákona zakázáno veřejně vyjadřovat politické nebo náboženské názory. Ministryně obrany Florence Parlyová v reakci uvedla, že autoři budou za podpis stíháni, a to bez ohledu na to, zda jsou ve výslužbě, či ne.

Petici generálů veřejně podpořila Marine Le Penová, předsedkyně ultrapravicové strany Národní sdružení a kandidátka na prezidentku v nadcházejících volbách 2022. Rebely z armády vyzvala, ať se přidají k „bitvě za záchranu Francie.” Krok Le Penové, které podle statistik rostou preference, silně kritizoval premiér Jean Castex. „Jde o iniciativu proti všem našim republikánským principům, proti naší cti a povinnostem armády,” uvedl předseda vlády.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat