Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma Alpine Bau, která se podílí na stavbě D1, vyhlásila bankrot

Ekonomika

  11:20
VÍDEŇ - Přední rakouská stavební společnost Alpine Bau vyhlásila bankrot, protože se jí nepovedlo dohodnout se s věřiteli na reorganizaci splátek dluhu. Oznámil to mluvčí společnosti. Alpine Bau patří do španělské skupiny FCC a má významné aktivity na českém trhu. Její dceřiná firma Alpine Bau CZ se v ČR podílí například na stavbě dálnic, včetně nynější modernizaci dálnice D1.

Od 12. května je uzavřen kvůli opravám úsek dálnice D1. foto: Luboš PavlíčekČTK

Alpine Bau už v úterý po selhání dohody s věřiteli sdělila, že experti navrhli plán záchrany části skupiny. Doporučili, aby "kompetentní nucený správce jej v příštích týdnech posoudil a realizoval".

ČTĚTE DÁLE:

Alpine Bau zaměstnává přes 15 000 lidí, z toho polovinu z nich v Rakousku. Loni tržby skupiny dosáhly 3,2 miliardy eur (82,2 miliardy Kč). Firma ale utrpěla ztrátu 450 milionů eur kvůli odpisům neziskových projektů v zahraničí.

Mateřská FCC musí v důsledku ekonomické krize ve Španělsku a pádu tamního stavebního trhu prodat majetky za miliardy eur. Kvůli bankrotu Alpine bude muset FCC odepsat 289 milionů eur, uvedla španělská skupina podle agentury Reuters.

Na český trh vstoupila Alpine Bau v roce 1992 koupí většiny v IPS Ostrava. V roce 1998 převzala rakouská firma podnik Silniční stavby a mosty se sídlem ve Valašském Meziříčí. Alpine Bau CZ letos získala smlouvu na modernizaci devíti kilometrů dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!