Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

10 let knižních paláců. Malá knihkupectví přežila

Před deseti lety se změnil koncept prodejen knih v Česku - nastoupily velké paláce knih. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před deseti lety se změnil koncept prodejen knih v Česku - nastoupily velké paláce knih. | foto: ČTK

PRAHA Před deseti lety se v Česku začala měnit představa o tom, jak vypadá prodejna s knihami. Do té doby byly knihkupecké krámy spíše stísněnými prostorami, kam se knihkupci snažili vměstnat co nejširší nabídku čtiva. V srpnu roku 2002 se ale na Václavském náměstí v Praze otevřel celý dům s knihami a byť nebyl první, začala s ním nová éra prodávání knih.

Rozhodně ale nástup prodeje knih v obchodních domech nevytlačil stará malá knihkupectví. Oba typy prodeje mají své zvláštnosti. Staromilci se obávali ztráty osobního přístupu, na který byli zvyklí od knihkupců, které v Praze reprezentoval třeba Bohumil Fišer v Kaprově ulici nebo Seidl ve Štěpánské.

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí.

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí.

Jiní ale přivítali, že si v knihkupecké samoobsluze mohou vybranou knihu vzít do ruky a kousek si přečíst; jsou tací, kteří chodí číst na pokračování.

"Otevření Luxoru změnilo trh a my jsme na to museli reagovat," řekl Jiří Daniel mladší, spolumajitel rodinného knihkupectví Daniel na Národní třídě. Jeho otec, který v branži pracuje 40 let, otevřel vlastní knihkupectví v paláci Adria už v roce 1989.

Do malých knihkupectví se lidé postupně vracejí

Daniel uvedl, že po otevření blízké velkoprodejny zaznamenal odliv zákazníků. Postupně se ale vracejí, přicházejí noví, mnozí se však zase uchylují k nákupům přes internet. Každopádně Luxor s širokou nabídkou a masivní reklamou, na níž dodnes vydává nemalé prostředky, přinutil malé knihkupce rozšiřovat své služby.

"Konkurence je veliká, snažíme se nabízet to, co jinde není, sázíme na individuální přístup. Desítkám tisíc titulů, které mají velké knihkupecké knihy, se nemůžeme rovnat. Máme kolem 8000 titulů, jsme ale schopni z dalších 30 000 knih do tří dnů cokoli dodat na objednávku," říká knihkupec.

Palác knih Luxor

Palác Luxor otevřela firma Neoluxor v srpnu 2002. Tehdy byl prý největším knihkupectvím ve střední Evropě a v nabídce měl 30 000 titulů. "Dnes jich je 75 000, k tomu dalších 25 000 titulů map a průvodců, 30 000 produktů doplňkového zboží včetně audioknih či DVD a vše hned k dispozici k nahlédnutí, prolistování," vypočítává hlavní výhody velkého obchodního domu jeho zástupkyně Zuzana Turňová. Návštěvníci Paláce Luxor si za deset let koupili 19,5 milionu knih.

Paláce knih slaví deset let. První se otevřel v roce 2002 na Václavském náměstí v Praze.

Paláce knih slaví deset let. První se otevřel v roce 2002 na Václavském náměstí v Praze.

Konkurence v podobě prodejny Academia a Domu knihy na Můstku se Luxor nebál. Dům knihy fungoval tehdy již čtyři roky, otevřel ho pražský knihkupec Jan Kanzelsberger. Dům knihy sice na otevření Luxoru reagoval prostorovou expanzí, loni ale prodejnu firma zavřela, rozhodla se otevírat další pobočky a dnes jich má 44.

Také ti, kdo otevírali Luxor a založili za tím účelem společnost Neoluxor, byli dlouholetí knihkupci Jiří Jirásek a Michal Suchánek, třetím majitelem byl Jan Kolátor. "Vycítili mezeru na trhu v tehdejším způsobu nabídky knih.

Chtěli nabídnout zákazníkům skutečný palác se vším, co k tomu patří - nabídka a přístupnost knih, zaměstnanci, kteří dokážou poradit, doplňkové služby. Palác knih Luxor je stále více oblíbený a navštěvují nás denně tisíce návštěvníků. Stal se tedy tím, co zamýšleli," uvedla zástupkyně obchodu. Dnes Neoluxor provozuje devět prodejen. V roce 2007 založili jeho majitelé sesterskou společnost Neopalladium. Obě firmy před dvěma lety prodali slovenské společnosti Central European Books, v tisku se psalo o ceně 200 milionů korun.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...