Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aero Vodochody se stalo dodavatelem kabin pro legendární Black Hawk

Vrtulník Black Hawk UH-60M | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník Black Hawk UH-60M | foto: Reprofoto

PRAHA Letecká společnost Aero Vodochody se bude od příštího roku podílet na výrobě slavných bojových vrtulníků Black Hawk. Koncem ledna společnost podepsala s jejich výrobcem Sikorsky Aircraft Corporation pětiletou smlouvu na dodávku kabin těchto strojů.

"Nové kontrakty jsou důkazem vysoké konkurenceschopnosti Aera na světovém trhu a naší schopnosti nabízet partnerům profesionalitu ve vývoji a výrobě v mezinárodních kooperačních projektech i ve vojenském programu," pochvaluje si obchod ředitel Aera Ladislav Šimek.

Kolik Aero z dodávky utrží, nechce společnost z důvodu obchodního tajemství sdělit, proto oznámila, že spolu s dvěma dalšími zakázkami za poslední tři měsíce Aero uzavřelo smlouvy za čtyři miliardy korun.

Vrtulník Black Hawk UH-60M 

Zakázka pro Sikorskyho je ovšem největší. "Tvoří značnou část celkového objemu," řekl Martin Danko, mluvčí společnosti Penta Investments, která Aero Vodochody vlastní.

Dodávky začnou v druhé polovině roku 2011, na kterou Aero plánuje dodat 15 kabin. V roce 2012 se objem dodávek zvýší na 30 a od roku budou dodávat 45 kabin ročně až do vypršení smlouvy v roce 2017. Firmy mohou spolupracovat ale i nadále, ve smlouvě je ukotvena možnost prodloužit ji na dalších pět let.

Aero spolupracuje se Sikorskym od roku 2000. Podle Danka je to jeden z důvodů, proč firma uspěla v úzkém výběru na dodavatele kabin. "Byla tam důvěra, tak proto jsme asi získali ten kontrakt," uvedl Danko. Společnost Sikorskymu dodávala například už civilní helikoptéru S-76C.

Sikorsky za třicet let existence Black Hawk vyrobil přes 2 500 těchto vrtulníků. Do letky je za tu dobu zařadilo už 25 zemí světa.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...