Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aerolinky Air France-KLM jsou kvůli koronaviru ve ztrátě. Propadly se o více než miliardu eur

Air France-KLM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Air France-KLM | foto: wikipedia.org

Paříž Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

Výnosy klesly o 67 % na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Nárůst počtu nových případů nemoci covid-19 ohrožuje aerolinky, které už koronavirová krize citelně oslabila a prakticky zastavila dálkové lety. „Naše výsledky citelně ovlivnilo postupné uzavírání hranic ve druhé polovině srpna a další zhoršení pandemie,“ upozornil generální ředitel Ben Smith.

Společnost má především díky pomoci od vlád Francie a Nizozemska k dispozici 12,4 miliardy eur, což je záchranný polštář srovnatelný s evropskými konkurenty Lufthansa a IAG. Čistý dluh aerolinek ve čtvrtletí vzrostl o 1,34 miliardy na 9,31 miliardy eur. Finanční ředitel Frédéric Gagey však upozornil, že odčerpávání peněz teď zrychlí kvůli dalšímu citelnému snížení provozu.

Francouzská část Air France bude ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě provozovat méně než 35 procent loňské kapacity. Nizozemská část KLM na tom bude patrně bude jen o trochu lépe.

Hrubá provozní ztráta činila 442 milionů eur ve srovnání se ziskem 1,65 miliardy eur loni. Aerolinky ale upozorňují, že ve čtvrtém čtvrtletí budou výsledky ještě horší. Mimořádné náklady na restrukturalizaci 565 milionů eur pak přispěly k čisté ztrátě 1,67 miliardy eur. Loni měly aerolinky čistý zisk 363 milionů eur.

Světlým bodem v hospodaření bylo zdvojnásobení výnosů divize nákladní přepravy, a to díky vyšším cenám za přepravu. Ani to však příliš významně nezmírnilo propad širšího trhu.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...