26. dubna 2012 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aféra s polskou solí putuje do EU

jedlá sůl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jedlá sůl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LUCEMBURK Česko-polský spor o technickou sůl a její přidávání do potravin se přesunul i na evropskou půdu. Zástupci Prahy se rozhodli otevřít o tom debatu v EU a chtějí kvůli tomu změnit unijní systém varování. Státy sice mají povinnost partnery informovat, nejsou ale jasně stanoveny sankce pro případ, že tak nečiní.

Praze vadí, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla dána technická sůl.

Sankce při neposkytnutí informací

"Členské státy mají povinnost informovat ostatní členské státy v případě vzniku rizika. To riziko evidentně vzniklo, jinak by Poláci nestahovali výrobky z (polského) trhu," řekl k tomu náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček. Ten se kvůli tomu na okraj zasedání ministrů zemědělství EU krátce sešel i s polským zástupcem.

ČTĚTE VÍCE:

Podle něj by takový přístup mohl znevěrohodnit evropský systém bezpečnosti potravin. "To by bylo velice nemilé, nejen pro Evropu, ale možná i ve vztahu vůči třetím zemím," zdůraznil.

Česko tak vyzvalo Evropskou komisi, aby přišla s návrhy změn. "Ten systém je vyvinut relativně dobře, ale jeho kredibilita hodně závisí na tom, jak kvalitně ho členské státy využívají," poznamenal Hlaváček, který nakonec v Lucemburku zastupoval původně ohlášeného ministra Petra Bendla, jenž zřejmě kvůli domácí politické krizi nepřijel.

Technická sůl byla v uzeninách, rybách mléku i pečivu

Firmy zapletené v Polsku do aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Tamní úřady však odmítají zveřejnit detailní informace, přičemž argumentují prošetřováním prokuratury.

Nedostatek informací českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl.

"Naše kontroly zatím neprokázaly jakékoli nebezpečí, a to je samozřejmě pozitivní informace," připustil náměstek.

Zdůraznil ale také, že o výrobcích obsahujících technickou sůl není možné hovořit jako o potravinách.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.