17. prosince 2010 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agentura Moody's srazila rating Irska o dalších pět stupňů

Irsko čekají reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko čekají reformy | foto: ČTK

DUBLIN Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes srazila hlavní rating Irska hned o pět bodů, z dosavadní známky Aa2 na stupeň Baa1. Výhled je přitom negativní, což znamená, že agentura může k dalšímu snížení ratingu ještě sáhnout.

Záležet bude hlavně na tom, zda bude Irsko schopno v blízké době stabilizovat své veřejné finance.

"Zvýšená nejistota kolem výhledu irské ekonomiky, což byl další rozhodující faktor před dnešním snížením ratingu, je výsledkem trvajícího a výrazného propadu sektoru finančních služeb a realit," uvedla agentura. Ke snížení ratingu ale podle ní přispěl i pokračující pokles objemu úvěrů v soukromém sektoru.

Za problémy může vláda, zaručila se za banky
Viceprezident agentury a hlavní analytik státních dluhů Dietmar Hornung řekl, že úvěrovou spolehlivost Irska značně poškodily problémy bank a intervence vlády na jejich podporu. Irská vláda se v době finanční krize za tamní banky zcela zaručila, což je nyní zdrojem problémů.

Minulý týden už ke snížení ratingu Irska sáhla konkurenční agentura Fitch, která jako první z trojice velkých agentur zbavilo Irsko ratingu v pásmu A.

Fitch rating Irska snížila o tři stupně na BBB-plus a podnětem jí byla žádost Irska o zahraniční pomoc. Tu jí v objemu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč) poskytne Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Lidovky.cz, ČTK