Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agro Boskovštejn viní firmu skupiny Agrofert ze zničení své úrody

Pšenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pšenice | foto: Bluemoose

Majitel zemědělského podniku Agro Boskovštejn Bohumír Rada tvrdí, že mu firma Agro Jevišovice z holdingu Agrofert chemicky zničila úrodu. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale Rada protiprávně osel pole, která patří Agru Jevišovice a o nichž věděl, že je nebude mít dál v pronájmu. Na případ upozornil Deník Referendum. Majitelem Agrofertu je ministr financí Andrej Babiš.

Majitel zemědělského podniku Agro Boskovštejn Bohumír Rada tvrdí, že mu firma Agro Jevišovice z holdingu Agrofert chemicky zničila úrodu. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale Rada protiprávně osel pole, která patří Agru Jevišovice a o nichž věděl, že je nebude mít dál v pronájmu. Na případ upozornil Deník Referendum. Majitelem Agrofertu je ministr financí Andrej Babiš.

Ve sporu jde o 115 hektarů pšenice a 170 hektarů kukuřice. Podle jednatele poškozené firmy Bohumíra Rady je škoda vyšší než čtyři miliony korun. Rada měl pozemky od Agra Jevišovice pronajaté do září 2017, avšak smluvní vztah automaticky ukončily dokončené pozemkové úpravy s platností od loňského 1. října. Mluvčí Agrofertu ČTK sdělil, že společnost postupovala na svých pozemcích s péčí řádného hospodáře a po konzultaci s příslušnými orgány. S Radou se prý předtím snažila domluvit na finanční náhradě.

Podle Rady zaměstnanci jevišovického podniku přijeli na pole začátkem května a takzvaným totálním herbicidem Roundup zlikvidovali veškerou úrodu. „Chystám trestní oznámení, postupně je formulujeme. Ale ještě chtějí jednat, mají mi poslat návrh termínu. Uvidím, o čem chtějí jednat,“ řekl ČTK Rada. Zlikvidované plodiny tvořily polovinu jeho veškeré úrody.

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnosti Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu prodal ve zmíněném roce Andreji Babišovi.

Ve smlouvě se Agro Jevišovice podle Rady zavázalo, že bude novému podniku Agro Boskovštejn pronajímat 1500 hektarů půdy. Avšak tuto smlouvu nikdy nezaregistrovalo na pozemkovém úřadě, vložilo do něj až smlouvu na 1200 hektarů, tvrdí Rada. Bral to prý jako svůj vynucený ústupek. „Různě si od té doby dopisujeme,“ poznamenal Rada. „Obchodní vztahy jsou komplikované a vedeme několik soudních sporů,“ dodal mluvčí Agrofertu.

Situace se vyhrotila po dokončení pozemkových úprav ve Velkém Karlově. Podařilo se je dokončit loni a zákon hovoří o tom, že tím vznikají nové pozemky, na nichž se musí nově uspořádat nájemní vztahy. Staré zanikly 1. říjnem loňského roku, tedy i původní Radova nájemní smlouva. Rada však tvrdí, že část zasel ještě před tímto datem v dobré víře, že smlouvy budou prodlouženy a že neviděl z této situace jiné východisko.

„Pan Rada už věděl s předstihem, že smlouva zanikne, přesto neoprávněně zasel. Opakovaně jsme se s ním chtěli nadstandardně finančně vypořádat, ale žádnou nabídku nepřijal. A ani neprojevil zájem nájemní smlouvu prodloužit,“ řekl Hanzelka. Likvidaci úrody považuje za zákonný postup vzhledem k tomu, že pokusy o dohodu selhaly. Rada však tvrdí, že dostal nabídku nižšího odškodného, než jsou skutečné náklady.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...