Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým vlastníkem pražské O2 areny je Kellnerova PFF

O2 Arena – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 Arena – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Novým většinovým vlastníkem pražské O2 areny je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Dosud zhruba 86 procent akcií ve firmě Bestsport Arena, pod niž víceúčelová hala patří, vlastnila PPF napůl s investiční skupinou KKCG Karla Komárka. Firmy spolu jednaly, kdo získá podíl druhé strany. Konečná cena, kterou PPF zaplatí, nebude zveřejněna.

Napsal v úterý server Aktuálně.cz. Při jednání PPF a KKCG o jejich podílech v poslední říjnový den nabídla v obálkové metodě vyšší cenu PPF, píše server. Obě strany se přesto domluvily, že jednání o majetkovém uspořádání v Bestsport Areně budou pokračovat. KKCG ale údajně nepřišla s takovou nabídkou, která by PPF přesvědčila. Platí tedy výsledek "rozstřelu" z konce října, kdy PPF napsala do obálky vyšší nabídku než KKCG.

Podle Aktuálně.cz PPF zaplatí KKCG jednotlivé stovky milionů korun. Server iDnes.cz napsal, že PPF v obálkové metodě nabídla 600 milionů korun, zatímco KKCG o 200 milionů méně. Vyjádření firem ČTK zjišťuje.

Na aréně zkrachovala Sazka

Společnost Bestsport Arena vznikla během insolvenčního řízení s předchozím provozovatelem O2 areny firmou Bestsport. Tento podnik včetně haly se v rámci reorganizačního plánu přesunul právě do nově vzniklé Bestsport Areny, jejíž zhruba 86procentní podíl držely napůl PPF a KKCG prostřednictvím kyperské společnosti Lindus. Zbylých 14 procent vlastní držitelé dluhopisů, s jejichž pomocí se financovala výstavba haly.

O2 arena je největší sportovní a víceúčelová hala v republice. Její výstavba stála sedm miliard korun, prodražilo ji nevýhodné úvěrové financování. Kvůli závazkům spojeným se stavbou arény zkrachovala společnost Sazka, která ručila za úvěry a dluhopisy. Znalecký posudek vypracovaný společností Ernst & Young před časem odhadl cenu víceúčelové haly na 1,57 miliardy korun.

PPF a KKCG už dříve společně ovládly zkrachovalou Sazku, která se v roce 2011 dostala do insolvence. Koupí loterijního byznysu, za který obě skupiny zaplatily dohromady 3,8 miliardy korun, vznikla nová společnost Sazka sázková kancelář. KKCG následně v prosinci 2012 za nezveřejněnou částku koupila podíl PPF a stala se jediným vlastníkem společnosti. Česká loterijní jednička loni dosáhla zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) 1,3 miliardy korun.

Výběr událostí kolem stavby O2 areny a jejího financování

Srpen 2001 - Sazka oznámila svůj úmysl vybudovat v Praze víceúčelovou halu. Firma se tak vložila do dlouhotrvajících sporů o výstavbu zařízení, které Praze chybělo a jehož výstavba byla i závazkem pro pořádání hokejového mistrovství světa.

27. října 2002 - Položením základního kamene z Řípu začala v pražských Vysočanech výstavba haly, na kterou původně Sazka chtěla dostat státní garanci.

18. února 2003 - Představenstvo Sazky rozhodlo stavět dál, přestože vládla odmítla státní garanci poskytnout.

27. března 2004 - Hala, původně nazvaná Sazka Arena (název O2 arena nese od března 2008; letos v říjnu byl kontrakt prodloužen o rok), byla slavnostně otevřena. Její stavba přišla podle loterijní firmy na 7,2 miliardy korun, původní odhady hovořily o asi třetině částky.

Květen 2004 - Sazka vydala dluhopisy v objemu 175 milionů eur (tehdy asi 5,6 miliardy korun), určených na zaplacení haly. Splatnost byla deset let a úročení zhruba 7,4 procenta.

Duben 2006 - Akcionáři Sazky souhlasili s výměnou dluhopisů, nová emise měla objem 215 milionů eur (tehdy 6,1 miliardy korun) se splatností 15 let a základní sazbu devět procent. Snížily se tak splátky, ale prodloužením splatnosti a růstem úroků stoupla celková suma z deseti na asi 15 miliard korun.

Prosinec 2010 - V médiích se objevily informace, že závazky Sazky, která se kvůli splátkám haly dostala do problémů, skupuje od bank podnikatel Radovan Vítek. Sazka také oznámila, že v lednu 2011 zaplatí jen část splátky dluhopisů.

29. března 2011 - Městský soud v Praze prohlásil úpadek na Sazku. Celkem 2075 věřitelů později žádalo přes 41 miliard, insolvenční správce uznal pohledávky za asi 15 miliard korun.

3. května 2011 - Městský soud v Praze rozhodl o úpadku firmy Bestsport, která je provozovatelem multifunkční haly O2 areny a jež měla stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy.

28. června 2011 - Schůze věřitelů Bestsportu rozhodla o přípravě plánu na reorganizaci firmy, který navrhli největší držitelé pohledávek, společnosti ze skupin KKCG a PPF.

17. srpna 2011 - Soud schválil návrh insolvenčního správce prodat Sazku ve výběrovém řízení. Nejvyšší nabídku (3,81 miliardy korun) podaly v září 2011 finanční skupiny PPF a KKCG. Ty také na podzim 2011 Sazku převzaly.

21. listopadu 2011 - Schůze věřitelů Bestsportu schválila znalecký posudek vypracovaný společností Ernst&Young, která cenu O2 areny stanovila na nejvýše 1,57 miliardy korun.

16. února 2012 - Reorganizační plán Bestsportu schválilo jeho představenstvo. Pražský městský soud ale návrh v březnu dvakrát kvůli nedostatkům neschválil. Odvolací Vrchní soud v Praze však toto rozhodnutí koncem června změnil.

19. září 2012 - Věřitelé společnosti Bestsport schválili způsob, jak firmu očistit od dluhů, jehož součástí bylo ovládnutí firmy věřiteli, skupinami PPF a KKCG. V říjnu postup schválil i Městský soud v Praze.

15. října 2012 - Skupina PPF prodala svůj poloviční podíl v společnosti Sazka skupině KKCG. Ta se tak stala jediným vlastníkem loterijní firmy.

1. listopadu 2012 - Majitelem a provozovatelem O2 areny se stala nově založená společnost Bestsport Arena, ovládaná skupinami KKCG a PPF.

Srpen 2013 - PPF a KKCG podepsaly dodatek ke smlouvě firmy Bestsport Arena, podle kterého skončí jejich společné podnikání kolem Sazky i v případě haly. Tu měl získat partner, který druhému nabídne vyšší částku.

31. října 2013 - Vypršel termín pro předložení nabídek mezi PPF a KKCG.

12. listopadu 2013 - Novým většinovým vlastníkem haly se stala skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se nedávno dohodla i na odkoupení české pobočky telekomunikační firmy Telefónica, jejíž značku O2 aréna nese.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...