12. října 2016 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Alkohol zabíjí.’ EU uvažuje o označení lahví varováním podobně jako u cigaret

Lahev vodky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahev vodky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Evropská komise zvažuje zavést povinná varování před škodlivostí tvrdého alkoholu. Inspiraci čerpá z Irska, jehož vláda přijala podobný návrh loni. Odborníci i výrobci lihovin jsou ale k účinnosti takových varování skeptičtí.

Irská vláda loni v prosinci přijala návrh zákona, který zavádí povinné označování škodlivosti lihovin. Evropská komise považuje irský postup za dobrý příklad a nyní uvažuje o návrhu, který by zavedl povinné označování tvrdého alkoholu pro celý evropský trh, uvedly Hospodářské noviny.

Na lahvích s tvrdým alkoholem by tak mohly stát nápisy jako „Alkohol zabíjí“ nebo „Pití těžce poškozuje zdraví“. Vyloučit nelze ani to, že se na lahvích objeví i odstrašující obrázky zničených orgánů.

„Ten, kdo se opíjí, nezmění své zvyklosti jen proto, že si na etiketě přečte, kolik je v lahvi kalorií. Zlepšení informací na etiketách může lidem pomoci, aby si uvědomili rizika konzumace tvrdého alkoholu,“ řekl k návrhu eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Výrobcům tvrdého alkoholu se záměr eurokomisaře Andriukaitise nelíbí. „Varovné nápisy by měly být buď na všech druzích alkoholu, tedy i na pivu a vínu, nebo nikde. Pokud budou jen na lihovinách, tak tím lidem řekneme, že pivo je zdravé,“ řekl HN Vladimír Darebník, ředitel pro zodpovědné pití Unie výrobců a dovozců lihovin a výkonný ředitel likérky Rudolf Jelínek.

Lidovky.cz