Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Texasu si myslí, že jsme národ alkoholiků, říká Češka

Cestování

  6:50
Alice Luňáková odjela do Texasu poprvé před dvěma lety v rámci studijního programu. Po roce se sem vrátila. „V Texasu jsem určitě „narazila“ s náboženstvím. Naprostá většina místních lidí jsou lidé silně věřící, kteří chodí každou neděli do kostela. Například baptisté mají silný odpor k alkoholu, absolutně jim to nic neříká. No, netvrdím, že potřebuji denně alkohol, ale samozřejmě si občas ráda sklenku něčeho dám. Ale i na to se dívají s určitým despektem. O Češích si také myslí, že je to, trochu s nadsázkou, národ alkoholiků,“ říká.

Alice Luňáková foto: Archiv Alice Luňákové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Ano, vzpomenu. Nejvíce mi utkvěli v hlavě místní lidé a jejich přátelská povaha. Když vejdete do obchodu, paní prodavačka vás hned pozdraví a nezapomene se zeptat, jak se máte, číšník v restauraci se vždy ujistí, že je vše v pořádku. Nikde nevidíte otrávené obličeje. Také lidé na ulici se zdraví, všichni se usmívají. Z České republiky jsem na to nebyla zvyklá a chvilku mi vlastně i trvalo, než jsem si na to zvykla.

Alice Luňáková

V létě 2014 odjela Alice Luňáková na studijní pobyt do Texasu, kde objevila české komunity, městečka českých potomků, kteří dodneška dodržují české tradice a zvyky, někteří ještě stále mluví česky. Byla jejich přístupem, mentalitou a hrdostí na český původ unešená, a tak se po návratu rozhodla napsat bakalářskou práci na toto téma. Vzhledem k nedostatku zdrojů v České republice se do Texasu v létě 2015 vrátila a v místních knihovnách vyhledávala zdroje plus jsem dělala rozhovory s místními českými potomky.

Minulé léto pak i dostala oficiální pozvání od Czech Heritage Museum, aby následující rok přijela svou práci prezentovat. Naplánovala si "tour" s celkem čtyřmi prezentacemi v tamních muzeích o české kultuře a historii a také na Baylor University ve městě Waco.

Alice Luňáková

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V Texasu jsem určitě „narazila“ s náboženstvím. Naprostá většina místních lidí jsou lidé silně věřící, kteří chodí každou neděli do kostela. Je tam několik náboženských skupin jako baptisté, metodisté či katolíci. Každá skupina je něčím specifická, mají své různé regionální komunity. Kostely jsou vždy rozděleny podle těchto skupin. A proč jsem narazila? Například baptisté mají silný odpor k alkoholu, absolutně jim to nic neříká. No, netvrdím, že potřebuji denně alkohol, ale samozřejmě si občas ráda sklenku něčeho dám. Ale i na to se dívají s určitým despektem. O Češích si také myslí, že je to, trochu s nadsázkou, národ alkoholiků.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Z jídel určitě knedlíky a české omáčky. Z běžných potravin pak pečivo, jogurty, různé sladkosti (kaštany, kočičí jazýčky). Ano, uvařila jsem právě knedlíky s vajíčkem. Myslím, že to mí přátelé nedokázali tak ocenit a určitě to nepovažovali za nějakou delikatesu. Koukali se na to trochu s despektem. Asi jim to přišlo obyčejné.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Všichni hned říkají, jak znají Prahu, a že je to nejkrásnější město na světě. Ti, co Prahu navštívili, mi to hrdě oznamují a popisují, kde všude byli, co kde jedli, jaké bylo počasí, v jakém bydleli hotelu a tak podobně. Chtějí se podělit o svůj zážitek, protože tím mnohdy žijí ještě několik měsíců/let poté, co Česko navštívili. Vždy slyším pozitivní ohlasy na naši zem. Ještě jsem se nesetkala, že by někdo na Česko nadával. Často lidé také zmiňují levné pivo, dobré jídlo, dobrou městskou hromadnou dopravu. No a nemalá část lidé stále ještě používá termín „Czechoslovakia“.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji jen okrajově. Každopádně v Texasu, co jsem tak vypozorovala, existují dvě skupinky lidí - ta první se o politiku zajímá hodně, bude s vámi chtít vše řešit a diskutovat o tom, a dostat z vás váš názor. Pokud s ním nesouhlasíte, budou se snažit vás „převést“ na jejich stranu. No a ta druhá skupina, tak té je to úplně ukradené. Politika pro ně není téma k hovoru.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat