25. dubna 2015 7:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké akcie stouply, trhu vládne Google, Microsoft a Amazon

Google - logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google - logo | foto: Reprofoto

NEW YORK Americké akcie v pátek posílily v čele s velkými technologickými společnostmi, jako jsou Google, Microsoft nebo Amazon. Index technologického trhu Nasdaq Composite se během obchodování vyšplhal na nejvyšší úroveň za 15 let.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních firem, stoupl o 0,12 procenta na 18 080,14 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,23 procenta na 2117,69 bodu.

Vzhůru tak zamířila například cena akcií internetové společnosti Google, která vykázala nárůst čtvrtletního zisku i tržeb. Výrazně posilovaly rovněž akcie softwarového gigantu Microsoft, jehož čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků.

Akcie výrobce kancelářské techniky Xerox naopak prudce oslabovaly poté, co firma zhoršila odhad letošního zisku. Stala se tak dalším americkým podnikem, který poukázal na negativní dopady silného kurzu dolaru.

Na devizovém trhu americký dolar oslaboval kvůli zprávě o pokračujícím poklesu zakázek na kapitálové zboží ve Spojených státech. Euro se vůči dolaru vyšplhalo na dvoutýdenní maximum, později však o část zisků přišlo kvůli obavám ohledně finančních potíží Řecka.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se ve Spojených státech v březnu snížily o 0,5 procenta. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

„Vyvolává to další obavy ohledně výkonu americké ekonomiky a zvyšuje to tlak na dolar,“ uvedla analytička Sireen Harajiová ze společnosti Mizuho. Slabý hospodářský růst by mohl přimět americkou centrální banku (Fed) k odkladu zvyšování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK