20. května 2015 12:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Útok na mapy Googlu: po zadání hesla negerský dům odkazovaly na Bílý dům

Google maps | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google maps | foto: Lidové noviny

WASHINGTON Mapy internetové společnosti Google po zadání hesla negerský dům (Nigger House) odkazovaly na Bílý dům ve Washingtonu, který je oficiálním sídlem amerických prezidentů.

Nynější hlavou Spojených států je jako vůbec první černoch v dějinách Barack Obama, proto se má za to, že jde o rasistický čin neznámého vandala.

Mapy Googlu se stávají terčem podobných útoků opakovaně, například loni se u názvu berlínského náměstí Theodora Heusse ukazovalo i bývalé jméno po nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi.

Vyhledat Bílý dům pod hanlivým označením černochů bylo možné ještě ve středu dopoledne. Na počátku tohoto měsíce společnost Google oznámila, že kvůli rostoucímu počtu recesistických akcí i útoků proti svým mapám celosvětově pozastavila automatický schvalovací proces úprav mapových podkladů. Ty totiž v rámci zpřesňování a aktualizace dat mohou doplňovat nejen příslušní zaměstnanci technologického gigantu, ale i běžní internetoví uživatelé.

Jedním z posledních činů internetových vtipálků byla scéna zobrazujícího maskota Androidu, který močil na nakousnuté jablko, symbol společnosti Apple. Za operačním systémem Android stojí Google, který s Applem soupeří mimo jiné i na poli softwarového vybavení mobilních zařízení.

Lidovky.cz, ČTK