11. října 2016 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Analýza: Smartphone Galaxy Note 7 je bomba. Doslova

Samsung Galaxy Note 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung Galaxy Note 7 | foto: Reuters

Korejský Samsung má na svědomí jeden z největších skandálů ve světe spotřební elektroniky. Jeho špičkový smartphone Galaxy Note 7 má potíže s baterií, může vybuchnout. Protože se potíže opakují i u vyměněných kusů, Samsung zcela ukončil jeho výrobu a prodej. Ačkoli se firma k situaci postavila čelem, může ji to poškodit.

Krátce po uvedení Note 7 na trh se začaly objevovat případy, kdy se telefon při nabíjení samovolně vzňal. Ačkoli se podle všeho potíže týkají jen malého množství přístrojů, Samsung neponechal nic náhodě a záhy oznámil, že všechny prodané kusy od zákazníků stáhne a vymění jim je za nové, případně vrátí peníze.

Potud jde o klasickou ukázku dobře zvládnuté krizové komunikace. Samsung se svým zákazníkům mnohokrát omlouvá, upozornění na nutnost vrátit zakoupený přístroj se snad nedá minout. Že budou náklady na výměnu stovek tisíc telefonů vysoké, je jasné, analytici odhadují ztrátu až na miliardu dolarů. Ale to není ten největší průšvih, problémem je pošramocená pověst Samsungu i celé řady Note.

Zastavená výroba

Tu Samsung rozhodně nevylepší tím, že i některé vyměněné kusy vykazují potíže. Nejprve šlo o přehřívání a rychlé vybíjení nových kousků. Jenže v posledních dnech přišly ještě horší zprávy. Objevily se nejméně dva případy, kdy shořel již vyměněný kus, kterého se potíže s bateriemi týkat neměly. Zatím nejsou tyto případy oficiálně potvrzeny, nicméně dostupné důkazy nasvědčují tomu, že opravdu mělo jít o bezproblémové kusy, které si zákazníci vyzvedli namísto svých defektem ohrožených přístrojů.

A tak není divu, že Samsung zkraje tohoto týdne přikročil k „upravení produkce a objemu dodávek“ Note 7. Fakticky to znamená pozastavení výroby, které mimo jiné reaguje i na to, že telefon například z nabídky vyřadili američtí operátoři T-Mobile a AT&T. Nakonec padlo rozhodnutí, že se prodej i výroba vadného modelu zcela zastaví.

Note 7 je i díky dalším okolnostem v podstatě odepsaný. Už na začátku kauzy mu vetkly polibek smrti aerolinky, pro které představuje nebezpečí na palubě. Po nejnovějších událostech je zakázáno používat v letadle i vyměněné kusy a nemohli bychom se divit, kdyby aerolinky vstup na palubu s tímto telefonem zakázaly úplně.

Majitelé Note 7 jsou tak na palubě doslova nežádoucími osobami a aerolinky dělají v tomto ohledu Samsungu velkou antireklamu. Upozornění na nebezpečnost telefonu visí na řadě světových letišť u odbavovacích přepážek a zní na palubě mnoha letadel z úst personálu ještě před započetím bezpečnostní instruktáže. Pro vlastníky špičkového korejského smartphonu je to potupná situace.

Prokletá řada

Řada Note už dříve několikrát dovedla uživatele obrazně rozpálit doběla, teprve teď se jí to bohužel povedlo i fyzicky. Předchozí Note 5 se prodával jen někde a fanoušci z trhů, na které se nedostalo, psali petice. Zároveň měl přístroj konstrukční chybu, která dovolila vložit dotykové pero do přístroje obráceně, a to se v něm následně zaseklo.

Note 4 z roku 2014 měl zase v prvních sériích mezeru mezi kovovým rámem a tělem, která neodpovídala údajně luxusnímu zpracování přístroje. A Note 3 si o rok dříve vysloužil kritiku kvůli tomu, že tehdy jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu podváděl právě v testech výkonu.

To vše jsou ale jen malicherné drobnosti, obdobných se nedovedla vyvarovat ani konkurence. Vybuchující baterie jsou ovšem mnohem větší problém i přesto, že Samsung není prvním, koho něco podobného potkalo. Dny modelové řady Note tak jsou možná definitivně sečteny, její oblíbenosti navzdory.