Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automatické benzinky pomalu obsazují Česko. Je to cesta, jak porazit konkurenci

Stojan čerpací stanice s platebním terminálem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojan čerpací stanice s platebním terminálem. | foto: Shutterstock

PRAHA Třetí největší velkoobchodník s pohonnými hmotami v Česku děčínská společnost Armex Oil rozšiřuje byznys svých dosavadních čtrnácti klasických benzinek. V Pardubicích právě otevřela svou první bezobslužnou a do dvou let chce mít patnáct dalších takových.

Tankování, při kterém si zákazník nejprve navolí u automatu požadovaný počet litrů a ve stejném automatu zaplatí kartou nebo hotově, je u nás zatím pomálu. Z celkových více než čtyři tisíce veřejných i poloveřejných čerpacích stanic jich je těch bez obsluhy asi jen stovka.

„Bezobslužné čerpací stanice jsou cestou, jak dál snížit náklady, udržet dobré ceny a získat konkurenční výhodu na vysoce konkurenčním trhu prodeje pohonných hmot,“ uvedl Hynek Sagan, generální ředitel a spolumajitel Armex Oil.

V příštím roce začne Armex s výstavbou dalších tří bezobslužných stanic – v Hranicích na Moravě, Prostějově a Starém Městě u Uherského Hradiště.

Přepumpované Česko

V přepočtu pump na obyvatele, délku silniční sítě nebo počet aut patříme ke špici v Evropě. Prodejci soupeří o řidiče za každou cenu, každý desetník. A v tomto silném konkurenčním boji umožňují pumpy na automat snižovat mzdové a jiné náklady a prodávat benzin a naftu s nižší marží, a tedy i cenou.

Navíc odbavení u bezobslužných pump bývá o něco rychlejší než v benzinkách s klasickou obsluhou.

Tankování bez obsluhy - grafika.

„Takové stanice využívají řidiči, kteří nepožadují žádné jiné služby. Jsou pro ně vhodná místa, kde je potenciál prodeje, ale řidiči tam přitom nepožadují u pumpy ještě nákup potravin či jiného zboží ze shopu,“ komentuje situaci Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která zastupuje největší prodejce pohonných hmot u nás.

Takovým místem jsou například prostory před obchodními řetězci a hypermarkety. Což je i případ nové samoobslužné stanice Benziny, která byla otevřena letos v květnu v Poděbradech. Nachází se na parkovišti u hypermarketu Tesco.

Majitel celé této sítě 358 pump – Unipetrol nyní pod značkou Benzina Expres – provozuje už pět samoobslužných čerpacích stanic. Kromě Poděbrad také ve Vysokém Mýtě, v Ostravě, v Kopřivnici a v Hradci Králové.

Podobnou pumpu, tentokrát v majetku společnosti WAG, mají k dispozici i Pražané u Průhonic.

Přesto ale zájem ze strany řidičů zatím příliš strmě neroste. Na rozdíl od zemí, jako je Francie, Nizozemsko nebo státy Skandinávie, kde jsou možnosti samoobsluhy v tankování (v zahraničí například systém Tank & Go) výrazně větší.

„Češi s tím zatím mají problém, ale to určitě nepotrvá věčně. Naši zákazníci totiž patří k těm, kteří většinově preferují nižší ceny před rozsáhlejšími službami. A přesně to je cesta, kterou bezobslužné tankovaní nabízí,“ reaguje šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

U Shellu stačí mobil

Novým impulzem mohou být podle něj nastupující bezkartové platební systémy (například prostřednictvím mobilu), oblíbené zejména u mladší generace.

V Česku se touto cestou vydal jako první Shell, který má koncem listopadu u většiny ze svých 178 pump spustit systém bezkontaktní platby mobilem nebo tabletem – naskenováním QR kódu, který bude umístěn přímo na výdejním stojanu. Řidič ani nemusí vystoupit z vozu – palivo mu natankuje obsluha. Je to takové bezobslužné tankování uprostřed klasické benzinky.

Není benzin jako benzin.
Průměrná cena benzinu a nafty v evropských zemích za rok 2016 podle statistik...

„Placení pomocí aplikace Masterpass na našich čerpacích stanicích ocení nejen časově vytížení řidiči díky rychlosti celého platebního procesu, ale také například rodiče, cestující s dětmi, kteří je teď vůbec nemusejí pouštět z dohledu,“ uvedl Petr Pražský, ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě.

Česká republika je pro Shell po Velké Británii teprve druhou zemí na světě, kde budou mít zákazníci možnost zaplatit za palivo přímo z vozu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...