7. května 2019 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilce BMW klesl zisk o tři čtvrtiny. Vytváří rezervu kvůli případné pokutě

Logo automobilky BWM předváděno na devětaosmdesáté mezinárodní motor show v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky BWM předváděno na devětaosmdesáté mezinárodní motor show v... | foto: Reuters

Mnichov Čistý zisk německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o téměř tři čtvrtiny na 588 milionů eur (15,1 miliardy korun). Hospodaření podniku nepříznivě ovlivnila nutnost vytvořit rezervu na případnou pokutu od Evropské komise, oznámila v úterý firma.

Automobilka si dala stranou 1,4 miliardy eur v reakci na podezření Evropské komise, že automobilky BMW, Daimler a Volkswagen uzavřely tajnou dohodu, která měla v letech 2006 až 2014 omezit konkurenci při vývoji technologií pro čištění emisí u naftových a benzinových osobních aut.

Společnost BMW v úterý označila za pravděpodobné, že Evropská komise v této souvislosti přikročí k vyměření „významné pokuty“. Dodala nicméně, že v případě potřeby se bude obviněním ze strany EK bránit všemi dostupnými prostředky.

Automobilka v úterý rovněž oznámila, že v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila odbyt o 0,1 procenta na rekordních 605 333 vozů. „Nový prodejní rekord v prvním čtvrtletí ukazuje, že posíláme na silnice správné produkty, a přitahujeme tak nové zákazníky,“ uvedl šéf podniku Harald Krüger.

ČTK