Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
15. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Býk z Wall Street jde do boje s nebojácnou dívkou. Autor slavné sochy chystá žalobu

Nebojácná dívka a útočící býk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebojácná dívka a útočící býk | foto: ČTK

NEW YORK/PRAHA Spojené státy zažívají neobvyklý spor umělců. Autor slavné sochy útočícího býka umístěné v parku Bowling Green poblíž Wall Street Arturo Di Modica totiž hrozí žalobou na tým stojící za sochou nebojácné dívky, která stojí naproti býkovi od března tohoto roku. Před útočícího bronzového býka ji jako komentář nedostatečného zastoupení žen ve vysokých pracovních pozicích nejen na Wall Street umístila investiční skupina State Street Global Advisors.

Za téměř třicet let se Di Modicův býk stal ikonickou součástí Manhattanu a oblíbenou turistickou zastávkou. V březnu 2017 se však bronzovému obrovi dostalo pozornosti zejména kvůli soše drobné dívenky, která před ním stojí s rukama v pase a zpříma mu hledí do tváře. Říká se jí „nebojácná dívka“. Sochu před býka State Street nechala umístit v předvečer Dne žen umělkyně Kristen Visbalová. Původně měla před býkem svůj tichý protest ukončit po několika týdnech, veřejnost však okouzlila natolik, že se její pobyt prodloužil nejméně do února 2018.

„Ta dívka je jako samostatná socha v pořádku,“ řekl Di Modica, který si už najal tým právníků, serveru Boston Globe. „Ale postavit ji před mého býka, to (význam - pozn. red.) býka mění.“ Dnes šestasedmdesátiletý Di Modica býka před budovu newyorské burzy instaloval uprostřed noci v prosinci roku 1989. Od té doby se jeho umístění mírně změnilo, stále má prý ale sloužit jako symbol síly a prosperity amerického lidu a přinášet pozitivní poselství, což podle Di Modicy a jeho zástupců ve sporu v momentu, kdy býk stojí tváří v tvář Nebojácné dívce, přestává platit. „Vzali si toho býka a udělali si z něj vlastní umělecké dílo, a to nemůžou,“ vzkázal jeho právník na středeční tiskové konferenci.

Arturo Di Modica
Nebojácná dívka a útočící býk

Reklamní trik, nebo reakční umění?

Di Modica kromě hrozby žalobou také napsal dopisy newyorskému starostovi Billovi de Blaiso a skupině investorů stojící za dílem. Chtěl po nich, aby sochu dívky okamžitě přemístili a jeho samotného finančně odškodnili. Sochu navíc nazval pouhým „reklamním trikem“ korporátních gigantů State Street Global Advisors a marketingové firmy McCann. Podle Di Modicových právníků vedle bronzové dívky State Street totiž umístila plaketu, na které propagovala jeden ze svých fondů. Tu měla posléze odstranit.

Zatím se mu ale nedostává kladných reakcí. „Muži, kteří nemají rádi, když ženy zabírají prostor, jsou přesně tím důvodem, proč Nebojácnou dívku potřebujeme,“ napsal de Blaiso ve středu na Twitteru.

Dodal, že stejně tak by nepřemístili sochu býka jen proto, že někoho uráží. De Blaiso se alespoň zatím staví na stranu autorů sochy mladé dívky, která neučarovala jen turistům, ale také sociálním sítím.

Nebojácná dívka a útočící býk přitom sdílejí víc, než jen prostor v manhattanském parku Bowling Green. I sám býk dříve čekal na to, zda mu město oficiálně povolí zůstat, když ho Di Modica uprostřed noci instaloval uprostřed Wall Street jako volání po jednotě, které následovalo po Černém pondělí v roce 1987, kdy se propadly světové akciové trhy. Teď jejich společný osud není ještě zcela jasný, minimálně ale posouvá konverzaci jak o moderním feminismu, tak o samotném umění ve veřejném prostoru.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.