Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakalova NWR marně shání kupce Dolu Paskov, akcie dál padají

Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | foto: ČTK

OSTRAVA Společnosti miliardáře Zdeňka Bakaly New World Resources, která vlastní těžební firmu OKD, se dosud nepodařilo najít kupce na Důl Paskov na Karvinsku. Pokud se prodej nezdaří, jednou z možností dalšího postupu je podle představitelů těžební společnosti OKD jeho uzavření. Naopak zájemců o OKK Koksovny, které jsou také na prodej, je několik.

Akcie NWR se po zveřejnění zprávy o možném uzavření Dolu Paskov prudce propadly. V úvodu obchodování na pražské burze ztrácely 11 procent. V současnosti se prodávají za zhruba 19 korun.

Prodej obou společností je součástí rozsáhlých úsporných opatření a systémových změn, které firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Rozhodnuto by mělo být do několika týdnů.

Musí se šetřit

NWR chce do konce roku ušetřit 2,6 miliardy korun, mimo jiné na investicích, provozu, administrativě i v rámci personálních nákladů. Největší díl úspor připadá na firmu OKD.

Těžaři svým zaměstnancům se smluvním platem snížili mzdy o desetinu, oznámili propuštění 250 techniků a administrativních pracovníků, chystají stěhování ředitelství z pronajatých prostor do vlastního areálu Dolu Darkov.

Firma loni vytěžila 10,796 milionu tun uhlí, což je o 171 tisíc tun (1,6 procenta) méně než v roce 2011. Prodala 10,245 milionu tun. To je oproti předchozímu roku pokles o 951 tisíc tun, tedy 8,5 procenta. Tržby OKD loni klesly oproti roku 2011 o 7,2 miliardy na 29,6 miliardy korun.

"Proces prodeje společnosti OKK Koksovny úspěšně pokračuje. Jednáme s několika zájemci, kteří mají v úmyslu zachovat provoz koksoven," řekl mediální zástupce OKK Vladimír Bystrov.

U Dolu Paskov, kde pracuje 2500 lidí, se prodej nedaří. "Zatím se nám pro něj nepodařilo najít kupce a pravděpodobnost, že se nějaký objeví, je minimální," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Představitelé těžební společnosti proto chtějí dokončit zátěžové testy a připravit poklady pro představenstvo, které má v dohledné době rozhodnout o budoucnosti dolu. Ten totiž svými vysokými náklady na těžbu negativně ovlivňuje hospodaření OKD. Jednou z variant je podle Sobola proto také postupný útlum provozu šachty.

Potíže největšího zaměstnavatele regionu

"Chceme zvolit takové řešení, které bude mít nejmenší dopady na společnost, její zaměstnance, celý region i odběratele," řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián. Do definitivního rozhodnutí ale chce firma minimalizovat náklady dolu, pozastavila proto některé přípravné práce.

Zhruba 300 lidí už bylo převedeno na jiné práce. Zájemcům firma umožní čerpat dovolenou. Samotná těžba v Dole Paskov pokračuje podle plánu. OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13 tisíc vlastních zaměstnanců.

Levné uhlí z ciziny

Podle analytiků je zpráva s ohledem na vývoj kurzu akcií NWR jen "mírně negativní". "Dnešní zprávu hodnotíme jako mírně negativní, protože pozitivní vlivy na hotovostní pozici společnosti v případě uzavření přijdou později než v případě prodeje. Vývoj nicméně považujeme za očekávaný," uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct Kritickou situaci v NWR způsobil souběh několika faktorů. Světové ceny koksovatelného uhlí za uplynulé dva roky poklesly o více než 50 procent.

Výrazně se snížily i ceny energetického uhlí. Poptávka po uhlí také výrazně poklesla. Evropa je navíc zaplavována levným uhlím ze zámoří. NWR proto už v květnu představila soubor opatření, kterými chce zajistit budoucí stabilitu firmy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!