Zaměstnance, kterých se propouštění týká, už společnost se situací seznámila. Ti, kteří ve firmě pracovali déle než dva roky, dostanou odstupné ve výši sedminásobku měsíčního platu. Specializované důlní firmy, které postihne výrazné snižování stavu, pro OKD na zakázku a zcela samostatně zajišťují ražby, těžbu nebo jiné specializované práce. "Z větší části jde o pracovníky z Polska, ale je mezi nimi také část - téměř třetina - lidí z regionu," uvedl Sobol.
Podle generálního ředitele a předsedy představenstva OKD Jána Fabiána jde o nezbytný krok. "Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji," uvedl Fabián.
OKD klesají tržby
Firma loni vytěžila 10,796 milionu tun uhlí, což je o 171.000 tun (1,6 procenta) méně než v roce 2011. Prodala 10,245 milionu tun. To je oproti předchozímu roku pokles o 951.000 tun, tedy 8,5 procenta. Tržby OKD loni klesly oproti roku 2011 o 7,2 miliardy na 29,6 miliardy korun.
OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Ta se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun), přičemž loni měla v tomto období čistý zisk šest milionů eur.
Firma počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí. Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a zvažuje i prodej Dolu Paskov. "Součástí změn je také komplexní přeměna organizační struktury včetně centralizace řízení dolů a další kroky, které OKD zajistí budoucí stabilitu," uvedl mluvčí.
OKD zaměstnává kolem 13 tisíc lidí
Změnami v personální oblasti chce NWR získat kolem 40 milionů eur (zhruba miliarda Kč). Finanční ředitel Marek Jelínek už dříve uvedl, že zatím nelze říci, kolik pracovníků v Česku společnost celkem propustí.
OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13.000 vlastních zaměstnanců. Předloni jejich průměrná hrubá mzda činila 36.498 korun, přičemž pracovníci na šachtách si měsíčně vydělali průměrně 35.123 korun.
OKD podle Sobola patří mezi pět procent těžařů na světě s nejvyššími náklady na každou vytěženou tunu uhlí, což souvisí především s náročnými geologickými podmínkami a rozsáhlými investicemi, kterými firma v minulých letech zajistila prodloužení životnosti dolů. Prodejní ceny zejména energetického uhlí jsou pak nižší než náklady na těžbu a provoz firmy.
Ceny koksovatelného uhlí se za poslední dva roky propadly o více než 50 procent, výrazně ale poklesly i ceny energetického uhlí. Koksovatelné uhlí je dražší, využívá se k výrobě koksu pro průmysl. Energetické uhlí se používá pro výrobu tepla a elektřiny.