Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankia žádá španělskou vládu o 19 miliard eur

Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankia | foto: Reuters

MADRID Správní rada španělského finančního ústavu Bankia požádala vládu o poskytnutí 19 miliard eur (482 miliard korun), které by pokryly ztráty vzniklé krachem realitního trhu z konce minulého desetiletí.

Vláda tento měsíc Bankii zestátnila a její náklady na sanaci společnosti dosáhnou po uvolnění této pomoci celkem 23,5 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Požadovaná suma je více než dvojnásobkem toho, co vláda nedávno označila za potřebné minimum. Ministr hospodářství Luis de Guindos před dvěma dny řekl, že vláda napumpuje do Bankie minimálně devět miliard eur. Banka potřebuje nové peníze, aby splňovala přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost a vláda jí už poskytla 4,5 miliardy eur.

Bankia je nejslabší článek

Bankia vypracovala plán restrukturalizace a obnovy finančního zdraví, který počítá s vysokou vládní pomocí. Ústav je čtvrtou největší bankou ve Španělsku a spravuje zhruba desetinu všech vkladů celého bankovního sektoru, nyní ale představuje nejslabší článek španělského bankovního sektoru.

Bankia také uvedla, že za loňský rok utrpěla po revizi účtů ztrátu 2,98 miliardy eur. Na počátku května, než požádala stát o převzetí, uváděla naopak za rok 2011 zisk asi 300 milionů eur. Od té doby si ale znovu prošla úvěrové portfolio a zjistila vážné výpadky.

Potíže bank spolu s fiskálními problémy vlády a autonomních oblastí mohou srazit zemi do dluhové krize. Nejbohatší oblast Katalánsko dnes vyzvalo vládu k poskytnutí finanční pomoci s tím, že jinak nebude schopno hradit běžné platby ani splácet dluhy.

Problémy Bankie jsou výjimečné, tvrdí Madrid

Pokud bude muset vláda hradit vedle dluhů regionů i další vysoké ztráty finančního sektoru, může zemi hrozit osud Irska. To se podporou domácích bank tak zadlužilo, že muselo v roce 2010 požádat o mezinárodní finanční pomoc. Madrid tvrdí, že problémy Bankie jsou výjimečné a že neodráží situaci celého sektoru. Španělské banky stále pociťují dopady ztrát po zhroucení realitního sektoru v roce 2008.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes snížila rating Bankie a dalších čtyř středně velkých španělských bank na stupeň BB+, tedy do neinvestiční kategorie. Beze změny nechala ale ratingy dvou největších bank Santander a BBVA.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!