Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odveta za znárodnění: Španělsko omezí bionaftu z Argentiny

Ekonomika

  22:11
MADRID - Španělsko podnikne první odvetný úder proti Argentině za znárodnění ropné společnosti YPF, která patří španělské skupině Repsol. Vláda oznámila, že omezí dovoz argentinské bionafty, čímž kromě zásahu proti Buenos Aires vyhoví domácímu odvětví biopaliv.

Argentina hrozí znárodněním YPF foto: ČTK

Místopředsedkyně vlády Soraya Sáenzová po zasedání kabinetu sdělila, že ministerstvo průmyslu uvede vládní záměr v platnost ještě v pátek. Podrobnosti neuvedla, jednou z možností je ale zavést do požadavků na povinné míchání biopříměsí do motorových paliv preferenci produktů vyráběných v Evropské unii.

ČTĚTE TAKÉ:

"Cílem je podpořit využívání bionafty původem z EU," řekl agentuře Reuters zdroj z ministerstva průmyslu. Španělští výrobci biopaliv za takový krok lobbují již několik let. Španělsko dováží 74 procent své spotřeby bionafty a 90 procenty se na tomto dovozu podílí Argentina a Indonésie.

Obr mezi biopalivy

Španělsko hrozí Argentině za znárodnění YPF "vážnými následky". Uvalit tvrdé sankce proti zemi, která se po státním bankrotu před deseti lety izolovala od světových finančních trhů a ignoruje pokuty mezinárodních soudů za neplnění závazků ze sporů s věřiteli, je však složité.

Argentina se ale stává jedním z největších světových výrobců biopaliv. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství letos produkce bionafty v zemi dosáhne tří miliard litrů. Podle zdrojů z odvětví Španělsko loni dovezlo z Argentiny 720.000 tun biopaliv v hodnotě asi 750 milionů eur (18,7 miliardy Kč).

Španělští činitelé uvedli, že ve sporu s Argentinou zřejmě převezme iniciativu EU a začne aktivně hájit zájmy Španělska. Madrid už minulý týden pohrozil tvrdou odvetou, pokud Argentina od záměru neustoupí, a chce do sporu vtáhnout i země skupiny G20.

Rozhodne se ve středu

Evropský parlament v pátečním usnesení vyzval Evropskou komisi, aby v reakci na "svévolný" krok Argentiny využila všechny vhodné nástroje k urovnávání sporů, které jsou k dispozici v rámci Světové obchodní organizace a G20. EK a členských státy EU by měli přijmout všechna možná opatření, například částečné pozastavení celních preferencí v rámci systému GSP, který pro vývoz vybraných zemím do EU zajišťuje nižší nebo nulové celní sazby.

Argentinský Senát má o návrhu zestátnit YPF hlasovat ve středu. Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová navrhla, aby vláda znárodnila 51 procent z 57 procent akcií, které vlastní Repsol. Argentinská vláda také naznačila, že Repsolu nehodlá za zestátnění podílů zaplatit požadovanou cenu 10,5 miliardy dolarů (198 miliard Kč). Vláda v Buenos Aires ale naznačuje, že Repsol možná neuvidí peníze i několik let, pokud se spor potáhne před mezinárodními soudy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat