Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Latinská Amerika znárodňuje španělské firmy. Po Argentině i Bolívie

Ekonomika

  10:43
LA PAZ - Bolívie se rozhodla znárodnit tamní společnost TDE, která je provozovatelem přenosové soustavy a patří španělské společnosti Red Electrica. Oznámil to prezident Evo Morales. Pro Španěly je to v Latinské Americe další rána, neboť energetický koncern Repsol před pár dny přišel o svou součást v Argentině.

Projev prezidenta Moralese před centrálou znárodněné firmy TDE v bolivijském městě La Paz foto: Reuters

"Na počest všeho bolivijského lidu, který se snaží obnovit naše přírodní zdroje a základní služby, znárodňujeme společnost Transportadora de Electricidad. Činíme tak jménem bolivijského lidu a v jeho prospěch," řekl Morales, jehož citují zahraniční agentury.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident si k oznámení vybral oslavy Prvního máje, které se jako svátek práce v latinskoamerických zemích dodnes hojně slaví. Před šesti lety Morales na Prvního máje podobně oznamoval, že jeho vláda znárodní ropné společnosti, které působí na bolivijském území.

Bolívie zestátnila i výrobu elektřiny

Bolívie před dvěma lety ovládla výrobu elektřiny a její prodej koncovým spotřebitelům. Zestátněním přenosové soustavy hodlá dokončit proces, který jí zajistí plnou kontrolu nad elektrárenstvím. Morales zatím neřekl, jakým způsobem jeho země španělskou společnost odškodní.

Prezident řekl, že nařídil vojákům, aby převzali kontrolu nad zařízením španělské firmy. Ta má v TDE podíl kolem 74 procent. Po jeho zestátnění bude mít bolivijská vláda kontrolu nad zhruba 80 procenty odvětví výroby a distribuce elektřiny.

Bolivijský prezident Morales se spolu s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem a prezidentem Ekvádoru Rafaelem Correou snaží v regionu prosadit návrh, aby se tamní vlády snažily znovu získat kontrolu nad energetickými zdroji. Jižní Amerika patří k důležitým vývozcům komodit, které dodává hlavně do mladých tržních ekonomik v Asii.

Další rána po argentinské YPF

Red Electrica je v krátké době už druhou španělskou společností, která v Latinské Americe přichází o majetek a investice. V polovině dubna oznámila podobný záměr argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, která hodlá zestátnit firmu YPF. Ta je největší ropnou společností v Argentině a patří španělskému koncernu Repsol.

ČTĚTE VÍCE:

Argentina nemá v úmyslu vyplatit za podíl v YPF požadovanou cenu, a spor tudíž téměř jistě skončí před mezinárodními soudy. Argentina rozhodnutí znárodnit YPF zdůvodňovala nedostatečnými investicemi, které Repsol do YPF vkládal. Stejnou rétoriku nyní zvolil i bolivijský prezident

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat