Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělorusové pálí legální samohonku. Luxusní produkt, po němž neoslepnete

Samohonka v Rusku. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samohonka v Rusku. Ilustrační foto. | foto: ČTK

SLONIM (BĚLORUSKO) Domácí pálenka zvaná samohonka vyráběná zpravidla ruskými venkovany, která byla velmi populární v bývalém Sovětském svazu, má v Bělorusku svou legální verzi. Jedna tamní firma se pustila do její produkce ve velkém měřítku.

Průmyslově vyráběná samohonka, k níž se stejně jako k té domácí přikusují kyselé okurky a slanina, si podle jejích producentů zachovává chuť i vzhled skutečné domácí pálenky. 

Její velkou výhodou je to, že se její pijáci nemusejí obávat, že přijdou o zrak nebo dokonce o život, jak se to často s pančovanou a špatně destilovanou samohonkou stávalo.

ČTĚTE TAKÉ:

„Samohonka má u nás starou tradici. Způsob, jakým ji lidé na venkově pálili, jí dodával harmonickou, jemnou chuť. A nebolela po ní hlava,“ vysvětluje Michal Akulik, ředitel palírny Slonimsky ve Slonimu, asi 200 kilometrů jihozápadně od Minsku. 

Tato palírna je v Bělorusku jediná, která počátkem srpna získala povolení samohonku vyrábět.

„Naše samohonka jemně uvolňuje a zanechává jasného ducha. Když jí vypijete rozumné množství, má dokonce stimulující účinky,“ podotýká zcela vážně Akulik.

Tajné palírny v lesích

Domácí pálení alkoholu bylo za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno. Úřady dovolily jen palírně Slonimsky a několika muzeím folklóru, aby ji prodávaly.

Běloruští venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.

Samohonka se vyrábí z žita nebo tritikále, což je hybridní obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice. V Bělorusku se hojně pěstuje. Proces výroby je podobný jako u koňaku nebo whisky.

Palírna Slonimsky respektuje tradici výroby samohonky, jejíž chuť je jemnější, než je tomu u vodky. Prodává dvě verze nápoje: první se jmenuje Dědečkův utrejch a má 42 procent alkoholu, druhý je Divoch a má 47 procent alkoholu.

Zatímco litr vodky stojí v Bělorusku v přepočtu od 95 do 120 korun, obě verze oficiální samohonky stojí v přepočtu asi 220 korun. Jde o luxusní produkt, který je určený především pro turisty; také se prodává jen v prodejnách duty-free.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!