15. dubna 2012 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bendl chce prosadit možnost zastavení dovozu potravin z Polska

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr zemědělství Petr Bendl chce na úrovni EU prosadit, aby Česká republika měla možnost zastavit dovoz potravin z Polska. Chce tím vyřešit problémy s pochybnou kvalitou některých polských výrobků.

Nyní by ČR při zákazu dovozu potravin hrozily podle ministra tvrdé sankce. "Chceme, aby byla tato možnost v případě, že dojde k ohrožení bezpečnosti obyvatel," řekl Bendl v Otázkách Václava Moravce. Problém chce vznést na příštím jednání ministrů zemědělství EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko v posledních dnech kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Nedostatek informací totiž českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl.

Bendl uvedl, že je nutné podobným případům předcházet. Informační tok z polské strany se podle něj musí zlepšit. Podezřelou kvalitu musí české úřady pečlivě zkoumat, což někdy bývá zdlouhavé, řekl ministr. Možnost zastavení dovozu by ochránila spotřebitele.

S příchutí technické soli

Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Tamní úřady však odmítají zveřejnit detailní informace.

Problémy jsou také u dalších polských potravin. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní nařídila řetězci Makro stáhnout z trhu polské kvašené okurky a kysané zelí. Oba výrobky obsahovaly kyselinu mravenčí, která je v ČR v potravinářství zakázána.

Také podle ředitele SZPI Jakuba Šebesty nejsou informace o potravinách z Polska dostatečné. Evropské instituce by podle něj měly na Polsko více tlačit, aby informace sdělovalo. "Polský výrobek je pro nás vysoce rizikový, proto se nyní na polské výrobky více zaměřujeme," dodal Šebesta.

ČTK, Lidovky.cz