11. července 2015 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové potřebují 74 miliard, spočítal Brusel. Jinak se položí banky

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. | foto: ČTK

BRUSEL Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur (zhruba dva biliony korun). Uvedla to Evropská komise v podkladech pro sobotní zasedání euroskupiny. Mezinárodní měnový fond (MMF) přitom odhaduje tuto sumu o čtyři miliardy eur vyšší. Komise také upozornila na to, že „bez podpory ESM (Evropského stabilizačního mechanismu) nebude možné zvládnout rizika pro finanční stabilitu Řecka a jeho bankovní sektor se nevyhnutelně zhroutí.“

Co se týče udržitelnosti řeckého dluhu, ta se podle komise v posledních měsících kvůli počínání nové, krajně levicové vlády podstatně zhoršila a bude zřejmě nutné ji obnovit odkladem splátek dluhů. Podmínkou pro takové řešení je ale uskutečňování „dalekosáhlého a věrohodného reformního programu“, k němuž se musí Atény důrazně hlásit, uvedla komise.

Komise vyčíslila, že pro vyrovnání řeckých závazků během následujících tří let bude zapotřebí 81,7 miliardy eur. Z toho úhrady splatné jistiny a úroků budou činit 53,7 miliardy eur, předpokládané úhrady nedoplatků dosáhnou sedm miliard eur, stát bude jako finanční rezervu potřebovat 4,5 miliardy eur a řecké banky budou muset dostat na rekapitalizaci 25 miliard eur. Komise upozornila na to, že „bez podpory ESM (Evropského stabilizačního mechanismu) nebude možné zvládnout rizika pro finanční stabilitu Řecka a jeho bankovní sektor se nevyhnutelně zhroutí.“ Komise na základě předpokládané dohody s Aténami odhaduje, že šest miliard vláda získá díky primárním rozpočtovým přebytkům a 2,5 miliardy eur z privatizace státního majetku. Ze zisků dluhopisů vydaných záchranným fondem eurozóny by navíc Řecko, pokud to členské země dovolí, mohlo dostat mimo záchranný program 7,7 miliardy eur.

Vzhledem k termínům splátek dluhů bude podle komise nutné poskytnout větší část pomoci v prvním období programu. Další průběh uvolňování peněz bude záviset hlavně na tom, jak bude Řecko plnit reformy, a na tom, jak rychle se bude moci země vrátit na trhy dluhopisů, uvedla komise.

Schopnost země splácet dluhy? Horší

Dokument komise se zabývá i otázkou udržitelnosti řeckého dluhu. Zatímco ve zprávě z loňského dubna komise označila řecký dluh za udržitelný, nyní konstatovala, že od konce loňského roku, nejprve kvůli výraznému oslabení vůle k reformám a poté po jejich zastavení novou vládou, se schopnost země splácet dluhy podstatně zhoršila. V posledních týdnech se pak toto zhoršení ještě prohloubilo v důsledku neuhrazení splátky MMF, vypršení záchranného programu a zavedení kontroly pohybu kapitálu.

Řecká vláda může tento zvrat k horšímu zčásti napravit zaváděním důsledných reforem. Pokud k tomu Atény projeví vůli, bude podle komise možné ulevit dluhové zátěži země. Komise nenavrhuje odpisy dluhu, ale „velmi podstatnou reprofilaci“, tedy prodloužení termínů splátek, odklad úrokových plateb a poskytnutí nejvýhodnějších možných úrokových sazeb.

Řecká vláda ve čtvrtek předala představitelům eurozóny reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření, podobná těm, která řečtí voliči v nedělním referendu s velkou převahou odmítli. Řecký parlament v noci na dnešek tento plán schválil jako základ pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci.

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF podle hodnocení, které ČTK získala, informovaly vlády zemí eurozóny, že za určitých podmínek návrhy řeckých úsporných opatření „poskytují základ pro jednání o novém záchranném programu ESM“. Nyní se navrženými reformami zabývají ministři financí eurozóny.

Věřitelské instituce konstatovaly, že Atény jsou nyní ve shodě s jejích návrhy z 28. června, co se týče rozpočtových cílů, a podstatně se jim přiblížily v klíčových oblastech, jako je privatizace, správa daní nebo důchodová reforma. Někde ale přetrvávají rozdíly, zejména co se týče regulace trhu práce.

Německo údajně navrhuje pozastavení členství Řecka v eurozóně

Německé ministerstvo financí jako jednu z možností dalšího postupu v řecké krizi navrhuje pětileté pozastavení členství Řecka v eurozóně. Napsal to v sobotu list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) a podle agentury AFP to řekl i jeden ze zdrojů na dnešních krizových jednáních ministrů financí eurozóny v Bruselu. Řecký činitel, který se rozhovorů účastní, ale agentuře Reuters řekl, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble na jednáních nic takového nenadhodil.

Schäubleho úřad podle listu předložil dva alternativní návrhy dalšího postupu. Podle prvního by Atény své návrhy urychleně vylepšily a do fondu, z něhož by se splácel řecký dluh, by přesunuly řecký majetek v hodnotě 50 miliard eur (1,35 bilionu Kč). Druhý scénář navrhuje, aby si Řecko vzalo "timeout", kdy by na nejméně pět let přerušilo členství v eurozóně a během té doby by restrukturalizovalo svůj dluh.

ČTK