29. dubna 2012 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na bezlepkové křupky z Polska. Obsahují lepek

Bezlepkové křupky, které obsahovaly lepek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezlepkové křupky, které obsahovaly lepek. | foto: SZPI

BRNO Firma REJ s.r.o. z Plané nad Lužnicí musí stáhnout z trhu kukuřičné křupky, které obsahují lepek. Na obalech toto označení chybělo.

Firma je dovážela z Polska. Stažení kukuřičných křupek z prodeje nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). V neděli o tom informovala v tiskové zprávě.

Lepek v bezlepkových křupkách
"Produkt nevyhověl z hlediska přítomnosti lepku, který byl analýzou v odebraném vzorku zjištěn v množství 31,6 miligramu na kilogram," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Podle něj dovozce nyní chystá seznam obchodů, kam zboží dodával.

CO JE LEPEK

Lepek je významný alergen a jeho nevědomé požití může celiakovi způsobit vážné zdravotní komplikace. Jedná se o směs dvou bílkovin, které se spolu se škrobem nachází v některých semenech obilnin, především pšenice, žita a ječmene. Podle odhadů je v České republice asi 50 000 pacientů s celiakií, celoživotní intolerancí lepku.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL WRITER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč