Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zuckerberg jim měl ‚ukrást‘ Facebook. Z dvojčat jsou teď díky bitcoinu dolaroví miliardáři

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi | foto: Reuters

PRAHA Hodnota digitální měny bitcoin letos raketově roste. V úterý odpoledne se jedna „digitální mince” obchodovala s cenou přes 11700 dolarů (přes 250 tisíc korun). Jen od začátku roku se hodnota měny více než zdesetinásobila. Pohádkový výnos však zaznamenali bratři Winklevossovi, kteří levně nakoupili velké množství bitcoinu už v roce 2013. Jejich peněženka má nyní hodnotu přes miliardu dolarů.

Čerství bitcoinoví miliardáři Cameron a Tyler Winklevossovi před lety studovali na Harvardu, kde se seznámili i s Markem Zuckerbergem. Ten na univerzitě založil sociální síť Facebook a právě kvůli budoucí největší sociální síti světa se studenti dostali do sporu. Dvojčata tehdy obvinila svého spolužáka z toho, že jim nápad na síť jednoduše ukradl.

Případ, který ukazuje i hollywoodský film The Social Network, vyvrcholil v roce 2011, kdy Zuckerberg bratrům vyplatil 65 milionů dolarů.

Winklevossovi, kteří reprezentovali USA ve veslování na olympiádě v Pekingu, získané peníze investovali do svého vlastního byznysu. Kolem 11 milionů dolarů nalili v roce 2013 také do bitcoinu. Za tuto sumu tehdy získali obrovské množství digitální měny, prý až jedno procento všech bitcoinů v oběhu.

V době, kdy podnikatelé do světa kryptoměn vstoupili, se jeden bitcoin prodával za zhruba 120 dolarů. Za čtyři roky tak dosáhli na pohádkový výnos kolem deseti tisíc procent a z bratrů se tak stali pravděpodobně první investoři, kteří na růstu digitální měny vydělali přes miliardu dolarů.

Dvojčata tak dokázala zúročit svou dlouhodobou víru v budoucnost digitálních měn - už v na začátku roku 2015 Tyler Winklevoss tvrdil, že hodnota celého bitcoinu má potenciál vyrůst až na bilion dolarů. I dnes, kdy má celý bitcoin hodnotu 200 miliard dolarů, působí tato předpověď optimisticky. V době jeho vyjádření byla však cena všech bitcoinů jen kolem čtyř miliard dolarů.

Cameron s Tylerem však investovali nejen přímo do digitální měny, ale také do projektů okolo ní. Nejznámějším je jejich burza Gemini, na které se kromě bitcoinu obchoduje také s ethereem.

Zároveň se pokusili přijít s burzovně obchodovaným fondem pro bitcoin, který by otevřel dveře pro vstup velkých investorů. Americká akciová komise však burzovní nástroj nepovolila, protože se obávala podvodů.

I přes nevídaný výnos ale Winklevossovi zdaleka nemají na svého dávného spolužáka Marka Zuckerberga, který je nyní podle žebříčku časopisu Forbes pátý nejbohatším člověkem planety s jměním 70 miliard dolarů.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.