Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Byty v největších českých městech zdražily v posledním čtvrtletí o více než desetinu, uvádí studie

Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group | foto: Central Group

PRAHA Ceny bytů v největších městech Česka v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly více než o desetinu. Nejvíce zdražily byty v Ostravě, téměř o pětinu, nejméně v Praze, o 10,2 procenta. Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 102 812 Kč za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 22 728 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.

„V meziročním srovnání čtvrtého kvartálu můžeme pozorovat, že ceny bytů v největších českých městech bez výjimky rostly. V Ostravě jsou ceny dlouhodobě jedny z nejnižších, proto je tu také největší potenciál růstu i do budoucna,“ uvedl jednatel FérMakléři Jan Boruta.

Po Ostravě ceny nejvíce vzrostly v Ústí nad Labem (o 17,3 procenta) a Hradci Králové (o 16,3 procenta). Naopak po Praze nejméně stouply v Olomouci (o 10,9 procenta) a v Brně (o 12,8 procenta).

Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v České republice. Městští...
Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group

„Růst cen byl v celé republice doprovázen poklesem počtu nabídky bytů a rovněž realizovaných prodejů u všech sledovaných měst s výjimkou Prahy, kde se nabídka ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila o 1,6 procenta,“ doplnil Boruta. Nejvíce nabídka klesla v Ústí nad Labem (o 17 procent), v Ostravě a Olomouci (shodně o 14 procent).

„Celý trh nemovitostí čeká na vývoj v dalších měsících, kdy teprve mohou přijít další ekonomické dopady pandemie. Odhaduji, že se v letošním roce na nemovitostním trhu již projeví krize spjatá s covidem-19, a to konkrétně u panelových bytů v okrajových částech měst. Právě zájemce o tyto byty bude finanční situace nejvíce tížit,“ uvedl dále Boruta.

Naopak cenový pokles u bytů v novostavbách a bytů v centrech měst o dispozicích 2+kk nebo 2+1, kterých je dlouhodobě nedostatek a o něž jeví zájem ve velké míře investoři, podle něj není pravděpodobný.

Poměrně výrazný růst cen bytů ve velkých městech potvrzují také údaje poradenské společnosti Deloitte. Podle nich ceny v Praze a krajských městech loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 15,8 procenta na 70.300 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší od března 2018. Od roku 2014 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 84 procent.

Jednou z hlavních příčin vysokých cen je podle odborníků nízká nabídka. Jako další příčiny zdražování zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka
Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka

Třicet z vás otestuje Piškotíka, který kombinuje oblíbený Pribináčkův krém s nadýchaným piškotem a dotekem marmelády nebo čokolády. Neváhejte a...