Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Covid proměňuje nájemní bydlení v Praze, počet bytů k dlouhodobému pronájmu vzrostl o více než 100 procent

Ekonomika

  8:52
Praha - Počet bytů k dlouhodobému pronájmu na pražském trhu na konci loňského roku meziročně vzrostl o 105 procent na 13 627 jednotek. Průměrná cena nájmů klesla o osm procent na 308 korun za metr čtvereční bez poplatků. Nejvíce bytů je v nabídce v Praze 5, nejdražší je Praha 1. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema a realitního serveru Flat Zone, které má ČTK k dispozici.

Byt v Praze (ilustrační foto). foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Starší byty v Česku loni zdražily meziročně o 13 procent, největší zájem je stále o investiční byty 2+KK

„Zatímco trh s novými byty loni fungoval navzdory pandemii bez výraznějších problémů a na konci roku se díky tomu prodal rekordní počet jednotek, u nájemního bydlení nastaly velké změny. Nabídka se zdvojnásobila a cena naopak v meziročním srovnání o osm procent klesla. Na dramatické zvýšení množství inzerovaných nájemních bytů měl samozřejmě vliv především úbytek nabídky krátkodobých nájmů. Velká část těchto bytů přešla do dlouhodobých nájemních vztahů,“ uvedl mluvčí Trigemy Radek Polák.

V pondělí 1. března uplyne rok od prvního oficiálně zjištěného případu koronaviru v Česku. Následně zaváděná opatření proti jeho šíření prakticky zastavila příjezdy zahraničních turistů. Ti zejména v Praze hojně využívali krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Po určitém uvolnění v letních měsících přišla na podzim nová vlna zpřísňování.

Z jednotlivých městských částí bylo na konci roku nejvíce bytů k dlouhodobému pronájmu v Praze 5 (2148). Následovaly Praha 2 s 2065 byty, Praha 4, kde jich bylo 1732, a Praha 1 s 1683 byty. Nejméně jich bylo v Praze 7, celkem 494.

Byty jdou na dračku. Realitního trhu v Česku se krize spojená s covidem zatím nedotkla

Nejdražší dlouhodobé nájemné bylo v Praze 1 s 354 Kč za metr čtvereční měsíčně. Následují Praha 2 (345 korun) a Praha 7 (314 korun). Nejlevnější jsou Praha 4 (277 korun) a Praha 10 s průměrným měsíčním nájmem 279 Kč za metr čtvereční.

Meziročně loni klesly nájmy ve všech pražských částech. Nejvíce v Praze 1 (o 11,9 procenta), Praze 4 a 5 (shodně o 9,9 procenta). Nejméně se snížily v Praze 9 (o šest procent) a Praze 8 (o 7,2 procenta).

V porovnání s koncem třetího čtvrtletí loňského roku kleslo nájemné v hlavním městě v průměru o 4,2 procenta. Nejvíce v Praze 3 (o 5,8 procenta) a Praze 2 (o 5,4 procenta), nejméně v Praze 8 (o jedno procento) a Praze 7 (o 1,5 procenta).

„Také letos lze očekávat, že bude nabídka bytů, které se v Praze inzerují k pronájmu, relativně bohatá. Teprve tehdy, až začnou dopady pandemie odeznívat a pronajímatelé se opět více zaměří na turisty, může se situace alespoň trochu vrátit ke stavu, který jsme zde měli před nástupem pandemie,“ dodal Polák.

Autor: