29. března 2013 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bývalý spoluvlastník Novy Šmejc je dolarovým miliardářem, dohodl se s Kellnerem

Jiří Šmejc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šmejc | foto: Lidové noviny

PRAHA Skupina podnikatele Petra Kellnera se vyrovnala se svým bývalým akcionářem Jiřím Šmejcem. Ten získal za svých pět procent v PPF akciový podíl 13,37 procenta ve společnostech Home Credit B.V. a v Air Bank. Šmejc dohodou výrazně vydělal a stal se zřejmě dalším českým dolarovým miliardářem.

Šmejcův podíl může v závislosti na ekonomických výsledcích společností v budoucnu vzrůst až na 17,5 procenta. Zbylých 86,63 procenta v obou společnostech nyní zůstalo v majetku PPF Group. Šmejc bude nadále působit jako předseda představenstva a generální ředitel skupiny Home Credit.

Součástí uzavřených dohod je i převzetí aktivit PPF v Řecku a dohodnuté finanční plnění ve prospěch Šmejce. Vypořádání smluv je podmíněno souhlasem příslušných regulačních úřadů. Vzhledem k aktuální hodnotě Home Creditu podle ekonomického serveru Motejlek.com téměř jisté, že majetek Jiřího Šmejce překročil hranici jedné miliardy dolarů.

Petr Kellner bude po vypořádání v PPF vlastnit 98,94 procenta, Ladislav Bartoníček 0,53 procenta a Jean-Pascal Duvieusart 0,53 procenta. Dlouhodobá strategie skupiny PPF prý zůstává nezměněna.

Spoluvlastník TV Nova

Šmejc v roce 1992 začal podnikat a v roce 1993 se stal jednatelem a ředitelem firmy PUPP Consulting. V roce 1995 zastával pozici obchodního ředitele společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry se zaměřením na akvizice.

Do konce roku 2004 byl 34procentním vlastníkem skupiny TV Nova. V roce 2004 začal působit ve skupině PPF a v roce 2005 se stal jejím akcionářem.

Miliardový obchod

  • Skupina Home Credit patří k předním poskytovatelům spotřebitelského financování v Evropě. Loni byly do holdingové společnosti Home Credit B.V., zahrnující operace v Česku, Slovensku, Rusku a Bělorusku, konsolidovány také asijské operace v Číně, Indii a Indonésii.
  • Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Skupina loni v pololetí vlastnila aktiva zhruba 17,6 miliardy eur (440 miliard korun).
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz