26. října 2016 20:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: ČOI ve sváteční pohotovosti, české lesy rostou a ceny bytů ještě víc

Zlodějka v supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlodějka v supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr zpráv 26. října 2016: konec české elektrárny v Černé Hoře, inspekce di došlápne na sváteční prodej, Creditas odhaluje bankovní plány, rekordní pokuta operátorovi, ještě dražší byty a dvakrát více lesů.

Plán na financování stavby nové uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře s českou účastí se zhroutil a nyní se hledá alternativní řešení, informovala ve středu černohorská energetická společnost Elektroprivreda Crne Gore. Projekt za 9,5 miliardy korun podepsala koncem září Škoda Praha ze skupiny ČEZ.

Česká obchodní inspekce bude v pátek kontrolovat uzavření velkých prodejen, zaměří se na obchodníky, kteří avizovali, že se budou snažit zákon obejít. Nejvíc inspektorů bude v terénu v Praze. Obchodní řetězce posilují směny na čtvrtek, kdy čekají nápor zákazníků.

Největší tuzemská záložna Creditas, která se od 1. ledna přemění na banku, se chce prosadit zejména ve zhodnocování úspor, financování firem v operacích v cizích měnách. Creditas jako první záložna obdržela minulý týden od České národní banky bankovní licenci.

Průměrná cena prodaného bytu v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 69 517 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně stoupla o 5,3 procenta. Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group. Zhruba třetina prodaných bytů připadala na Prahu 9.

Britský úřad pro regulaci telekomunikačního trhu Ofcom udělil Vodafonu pokutu 4,6 milionu liber za vážné porušení pravidel ochrany spotřebitelů. Je to zatím největší pokuta, jakou kdy úřad udělil telekomunikačnímu operátorovi. Podle úřadu Vodafone uvedl v omyl část zákazníků s předplacenou kartou při vybírání poplatků za dobití kreditu a porušil pravidla při vyřizování stížností.

Hmota dřeva v českých lesích dlouhodobě roste. V současnosti je zalesněno 34 procent plochy země, což je dvakrát víc, než za první republiky.

Jan Klesla, ČTK, Lidovky.cz
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz