Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Trump zakopal válečnou sekeru s lídry technologického světa

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv z 15. prosince 2016.

Otec Amazonu Jeff Bezos, spolumajitel Googlu Larry Page, šéf Applu Tim Cook, Satya Nadella z Microsoftu i provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová či vizionář Elon Musk. Světová IT elita usedla ke stolu s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V newyorském mrakodrapu nesoucím jeho jméno vedle něj samozřejmě usedl i investor Peter Thiel, donedávna černá ovce Sillicon Valley právě za ojedinělou podporu budoucího pána Bílého domu v digitálním odvětví. A cílem schůzky s třináctkou kapitánů průmyslu 21. století nebylo nic jiného než zakopat volební válečné sekery.

I přes některé zábavné fotografie protáhlých obličejů na konci schůzky, která trvala jednu a půl hodiny, všichni hýřili nadšením. „Jsem tu, abych vám pomohl,“ prohlásil dokonce Trump, který během kampaně ostře kritizoval výrobu elektroniky v zahraničí údajně na úkor amerických pracovních míst. Jenom doufejme, že se vzájemného, byť opatrného uznání mezi IT byznysem a politikou dočkáme brzy i u nás.

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 6,5 miliardy na 60,64 miliardy korun. Podle dat České národní banky činila celková bilanční suma sektoru ke konci září 5,944 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 475 miliard. Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám letos stoupl, úrokové výnosy proti tomu klesly, stejně jako výnosy z poplatků a provizí.

Slavný slogan „Das Auto“ by mohlo zanedlouho klidně nahradit heslo „The Car“. Německý koncern Volkswagen se rozhodl opustit svou mateřštinu a vyjít vstříc nové lingua franca. „V budoucnu se angličtina stane hlavním jazykem společnosti,“ uvedl Karlheinz Blessing, člen představenstva skupiny. Díky tomu se prý na úroveň nejvyššího managementu dostanou špičkoví odborníci ze zahraničí. VW přitom jako „čistě německý“ fungoval od roku 1937.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.