29. září 2016 20:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: OPEC zdraží ropu, Řekové si věří a něco shnilého v německých bankách

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Výběr zpráv 29. září 2016: ČNB nepřekvapila, ERÚ nebude vyplácet podporu zelené energii, Kodiaq levnější Octavie a Babiš našel svého Janotu.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. Oznámil to katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Podrobnosti kartel dojedná na svém zasedání v listopadu. V současnosti OPEC těží zhruba 33,24 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy, rozumějme zdražit.

Bankovní rada České národní banky bude dle očekávání pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Na počátku srpna bankovní rada ČNB zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Znovu to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok v pondělí na konferenci Lidových novin a vydavatelství Mafra.

Druhá největší banka v Německu Commerzbank zruší 9600 pracovních míst, což představuje zhruba 20 procent celkové pracovní síly, sloučí divize a za letošní rok nevyplatí dividendu. Opatření jsou prý součástí plánu restrukturalizace společnosti, jehož cílem je zlepšit ziskovost banky. Náklady na restrukturalizaci by měly dosáhnout 1,1 miliardy eur a ve třetím čtvrtletí banka zaúčtuje mimořádnou ztrátu 700 milionů eur. Když se tak zároveň díváme na problémy největší Deutschebank, zdá se, že je něco shnilého v bankovnictví německém.

Řecká ekonomika by příští rok po sedmi letech poklesu měla výrazně oživit. Vláda v návrhu rozpočtu na rok 2017 předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta a snížení státního dluhu. Vláda má návrh předložit parlamentu v pondělí. Od propuknutí dluhové krize v roce 2010 se ekonomika propadla zhruba o čtvrtinu. Řecký kabinet v příštím roce očekává oživení investic a silný růst v odvětví cestovního ruchu.

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zatím nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců takzvané zelené energie v Česku. V případě, že zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí, o jehož vydání ve čtvrtek informoval, změnit.

Cena nového velkého SUV Kodiaq od Škody Auto bude v Česku začínat na 677 900 korunách. To je bezmála o 50 tisíc více, než je startovací cena luxusního škodováckého modelu Superb. Informace ve čtvrtek automobilka zveřejnila na světové výstavní premiéře vozu na autosalonu v Paříži.

Dlouho neobsazený posta náměstka pro rozpočet už našel nového držitele. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ráno jmenoval Petra Paveleka, který byl dosud ředitelem odboru řízení státního dluhu. Pavelek po půlroční prodlevě nahrazuje Jana Gregora, ten se od května přesunul mezi auditory Evropského účetního dvora. Komise ministrovi předvybrala dva kandidáty, z nichž si měl jednoho zvolit ministr – jak LN potvrdily dva zdroje, udělal to na čtvrteční ranní poradě.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!