3. února 2017 21:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Přebytek veřejných financí roste

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Veřejné finance skončily podle odhadů České národní banky loni v přebytku 0,1 procenta HDP. Letos by přebytek veřejných financí měl stoupnout na 0,4 procenta a v roce 2018 na 0,8 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které včera zveřejnila ČNB. Loni byly veřejné finance v deficitu 0,6 procenta HDP, což byla jedna z nejnižších hodnot v EU. Ta požaduje, aby deficit veřejných financí byl pod třemi procenty HDP.

Prodej nových osobních aut v lednu vzrostl o 19 procent na 20 ­818 vozů. Nejvíce prodala Škoda Auto, následovaly Volkswagen a Hyundai. Nejprodávanějšími modely jsou podle Svazu dovozců automobilů Škoda Octavia s 2183 prodanými vozy, Škoda Fabia (1591­vozů) a Škoda Rapid (968). Loni prodej nových osobních aut v Česku vzrostl o­12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. První byla Škoda Auto s­tržním podílem 31,7 procenta.

Generálním ředitelem operátora Vodafone bude dosavadní viceprezident pro péči a­prodej Jiří Báča (43). Ve funkci nahradí Baleše Šarmu, který zůstane předsedou představenstva společnosti. Ten byl v čele českého Vodafonu od podzimu roku 2013 a přesune se do Vodafone Indie, kde bude zastávat pozici provozního ředitele. Bude mít na starosti spotřebitele i firemní zákazníky a marketing. Báča nastoupil do Vodafonu v­roce 2013 z GE Money Bank, předtím působil v mBank.

Ekonomika USA v lednu vytvořila asi 227 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Nové zaměstnance najímaly hlavně stavební a maloobchodní firmy. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva práce. Míra nezaměstnanosti se však zvýšila na 4,8 procenta z prosincových 4,7 procenta. Důvodem růstu byla skutečnost, že mnoho lidí se rozhodlo znovu začít hledat práci, takže se vrátili do registrů nezaměstnaných. Lednový nárůst počtu pracovních míst byl nejvyšší od loňského září.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ROBOTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč