Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Twitter proti teroristům, Vegas proti Trumpovi, OSA proti lidem

Stoupenec Donalda Trumpa vyjadřuje své preference jasně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenec Donalda Trumpa vyjadřuje své preference jasně. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 19. srpna 2016: whistleblower odmítl 200 milionů odměny, bankéři se bojí technologií, Vegas sází na Rio, Gawker skončil, Vítkovice dluží 2,3 miliardy, Tesco končí v Maďarsku a Volkswagenu došly díly.

Twitter zrušil téměř čtvrt milionu účtů pro podporu a propagaci terorismu. A to jen za posledních šest měsíců. Sociální síť se snaží dokázat, že není nástrojem propagandy zločinců a počet deaktivovaných profilů dosáhl za minulý rok 360 tisíc, což je jen o něco méně, než třeba celá česká twitterová populace. Takový postup je naprosto v pořádku a ukazuje, že dokud online firmy zvládnou řešit podobné problémy samy, není třeba, aby se do internetu míchal stát.

Banky cítí ohrožení od technologických firem. Častou odpovědí, co „fintech“ firmy (spojení slov finance a technologie) představují pro zavedené bankovní hráče, je, že jde o nebezpečí, které přímo ohrožuje jejich existenci. Nejvíce si to přitom uvědomují italské a americké finanční domy.

Whistleblower, který pomohl odhalit prohřešky Deutsche Bank odmítl multimilionovou odměnu od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Vzdání se 8,25 milionu dolarů (cca 200 milionů korun) zdůvodnil tím, že firma sice dostala pětapadesátimilionovou pokutu, její management ale unikl trestu.

Donald Trump přišel o podporu hazardního magnáta a přítele Steva Wynna. Jedna z hlav Las Vegas prohlásila, že mu v prezidentské kampani chybí debata o skutečně zásadních otázkách pro budoucnost USA a nepodpoří zatím nikoho. Stejně tak další figury bohatého města hříchu odvrací tradiční podporu pro republikánského kandidáta.

Las Vegas alespoň ožilo sportem. Olympiáda v ­Riu de Janeiru je první od roku 2000, kdy se v pouštním státu Nevada mohou vypisovat sázkové kurzy na jednotlivé sportovce a ­disciplíny. Jenže nyní se ukazuje, že Američané si téměř po 15 letech abstinence odvykli a­ letní olympijské hry je z hlediska sázení nechávají vcelku chladnými.

Gawker, americký bulvární web, končí. Po prohraném sporu s wrestlerem Hulkem Hoganem finančně neustál soudní náhradu škody a v aukci vydavatelství koupila mediální firma Univision. Peteru Thielovi se jeho pomsta za veřejné odhalení jeho homosexuality nakonec vydařila.

Vítkovice Power Engineering, jež míří do úpadku, mají celkové závazky přesahující 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností.

Ochranný svaz autorský (OSA) chce za každý gigabite paměti 1,5 koruny. Nejvýše však 90 korun, uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček. Poplatek je dnes již zahrnut do cen prodávaných flashdisků a dalších médií. A především to není nic nového. „OSA nostra“ jak se svazu s kontroverzní pověstí a diskutabilními praktikami s láskou přezdívá, už to zkouší poněkolikáté. Tentokrát jde o mediální palebnou přípravu před podzimním projednáváním novely autorského zákona. Snad nebude žádný politik mít natolik sebevražedné sklony, aby před dvojími volbami na něco podobného kývnul.

Tesco se chystá prodat své aktivity v Maďarsku a zavře i tamní centrálu. Napsal to v pátek list Magyar Idök. Tesco loni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu - prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku tak mají vedení v Praze. O odchodu Tesca z regionu se spekuluje již dlouho.

Volkswagen musel omezit výrobu v částech své největší továrny v domovském Wolfsburgu. Automobilka ve středu problémy vysvětlila nedostatkem dílů, protože její dodavatelská firma odmítla dodržet plán dodávek.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...