3. listopadu 2016 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Zlaté české IT ručičky, aneb země kyberbezpečnosti zaslíbená

Kampaň projektu Turris Omnia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň projektu Turris Omnia. | foto: omnia.turris.cz

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 3. listopadu 2016: Úspěch českých správců domény s projektem Turris ukazuje, že hvězdy jako Avast a AVG nejsou ojedinělým úspěchem a máme na co být hrdí.

Internetové sdružení CZ.NIC vybralo na Internetu za rok na vývoj a výrobu svého zabezpečeného routeru Turris Omnia 1,22 milionu dolarů, tedy téměř 30 milionů korun. Získalo dosud nejvyšší částku, kterou český subjekt vybral na crowdfundingovém serveru Indiegogo. Projekt Turris je světový unikát z dílny správce české národní domény, který ukazuje, že zlaté české ručičky v mnohém platí i v době digitální.

Právě na tomto routeru, postaveném i navenek fortelně z ohýbaného plechu, zachytili před časem i kód Mirai zotročující domácéí spotřebiče jako webkamery, chůvičky, enbo třeba lednice. A ty zaútočily nedávno na servery jako Twiter, nebo Netflix. Prostě jde o velmi užitečný projekt na světové špičce, který jasně dokazuje, že hvězdy jako Avast a AVG nejsou ojedinělým úspěchem a máme na co být hrdí.

Logo taxi služby Uber

Logo taxi služby Uber

Městský soud v Praze zrušil pokutu patnáct tisíc korun a zákaz řízení pro řidiče alternativní taxislužby Uber, kterého pražský magistrát pokutoval při poskytování přepravy prostřednictvím služby UberPop. Podle soudu v době kontroly neexistoval žádný právní předpis, který by zprostředkování jízdy prostřednictvím mobilní aplikace Uberu zakazoval. Snad už si napříště magistrát podobnou ostudu odpustí, když ministři vlády nahlas mluví o podpoře sdílené ekonomiky, jejímž je právě Uber symbolem.

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 procenta. Naopak výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok zhoršila na 2,9 procenta. V předchozí srpnové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,4 procenta a v roce 2017 o tři procenta. V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst o 2,9 procenta.

Nedostatečně využitý potenciál žen je podle kulatého stolu Svazu průmyslu a dopravy jednou z bariér růstu české ekonomiky. Ženy jsou v Česku i v EU stále hůř placeny než muži a jsou i méně zastoupeny ve vedení firem.

Akcionáři těžební společnosti New World Resources (NWR) na čtvrteční valné hromadě schválili dobrovolnou likvidaci firmy. Vyplývá to ze sdělení podniku. NWR je majitelem české OKD, která je od května v úpadku.

Jan Klesla, ČTK, Lidovky.cz
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz