Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Carrefour není na prodej, vzkázal do Kanady francouzský ministr

Carrefour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carrefour. | foto: Benoit TessierReuters

Paříž/Montreal  Francie nedovolí, aby se majitelem největšího francouzského maloobchodního řetězce Carrefour stal kanadský rival Alimentation Couche-Tard. Řekl to v pátek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Kanadský podnik nabízí 20 eur za každou akcii Carrefouru, což francouzský řetězec ohodnocuje zhruba na 16,2 miliardy eur (přes 423 miliard Kč).

„V sázce je zajištění potravin v naší zemi... zabezpečení potravin je v naší zemi strategický úkol, proto velký francouzský řetězec neprodáme,“ řekl ministr televizi BFM. „Moje odpověď je naprosto jednoznačná: my takové ujednání nepodporujeme. To naše ‚ne‘ je zdvořilé, ale je to jasné a konečné ‚ne‘,“ dodal.

Carrefour je největší maloobchodní řetězec v kontinentální Evropě, větší je pouze britské Tesco. Akcie Carrefouru na pařížské burze po ministrových slovech v pátek dopoledne ztrácely více než čtyři procenta.

Ministr hospodářství kanadské provincie Québec Pierre Fitzgibbon ve čtvrtek řekl, že transakce má své výhody a že jeho vláda je kvůli ní v kontaktu s Elysejským palácem. Francouzskou vládu chce přesvědčit, že Couche-Tard by byl dobrým vlastníkem. Řetězec má sídlo ve městě Laval, což je v provincii Québec. Fitzgibbon se snažil argumentovat tím, že francouzská strojírenská společnost Alstom získala kanadského výrobce vlaků Bombardier Transportation a je podle něj také dobrým vlastníkem.

Carrefour má téměř 12 300 obchodů ve třiceti zemích a zaměstnává zhruba 320 tisíc lidí. Z toho 105 tisíc ve Francii, která je jeho největším trhem. Je také největším soukromým zaměstnavatelem ve Francii, kde má pod kontrolou zhruba pětinu trhu s potravinami. Spolu s dalšími řetězci tak má i zásadní úlohu v zásobování potravinami v době pandemie.

Carrefour od roku 1999 působil v České republice, v roce 2005 ale odešel a prodal své obchody konkurenční prodejní síti Tesco.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...