29. září 2011 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČD podepsaly smlouvu za pět miliard na nákup Railjetů

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA Luxusní rychlovlaky Railjet míří s definitivní platností na české koleje. České dráhy dnes podepsaly s německým výrobcem Siemens smlouvu na dodání 16 vlakových souprav, které mohou dosahovat rychlosti kolem 240 km/h.

Zaplatí za ně 200,5 milionů eur, tedy kolem pěti miliard korun. Podpis pod smlouvu musí přidat ještě rakouské železnice (ÖBB), které původně vlaky objednaly, avšak svůj investiční záměr později přehodnotily a Railjety nabídly za výhodnou cenu právě Českým drahám. Svůj podpis, který je brán spíše jako formalita, připojí v pátek. Lidovým novinám to potvrdil důvěryhodný zdroj seznámený s vyjednáváním o smlouvě.

ČTĚTE TAKÉ

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda zatím odmítá podpis dohody komentovat. „Vydáme zprávu v momentě, kdy bude smlouva kompletně podepsaná. To by mělo být v pátek,“ řekl Žaluda Lidovým novinám.

První souprava Railjet by mohla dorazit na české koleje již koncem příštího roku. „Siemens vyrobí každý měsíc zhruba jednu soupravu. Nyní pracujeme na 38. soupravě pro rakouské dráhy. Od 51. soupravy se již bude jednat o dodávku pro české dráhy,“ potvrdil mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.

Více o miliardové akvizici Českých drah se dočtete v pátečním vydání deníku Lidové noviny.