12. září 2019 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celníci při zátahu našli padělky příslušenství Applu za 3,7 milionu. Kontrolou neprošlo 4280 kusů zboží

Celní správa zabavila padělané příslušenství k smartphonům firmy Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celní správa zabavila padělané příslušenství k smartphonům firmy Apple. | foto: Celní správa ČR

Praha Přes čtyři tisícovky možných padělků příslušenství k iPhonům či iPadům za 3,7 milionu korun našli celníci při dvoudenním zátahu v několika regionech v Česku. V tiskové zprávě to ve čtvrtek oznámila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Kontrolu celníci provedli na počátku tohoto týdne v deseti předem vytipovaných obchodech a obchodních centrech v Praze a Královéhradeckém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Přes čtyři desítky celníků odhalily při kontrole v obchodech 4280 kusů zboží, u kterých je podezření na porušení práv duševního vlastnictví americké firmy Apple, výrobce iPhonů a iPadů. Jednalo se o příslušenství k mobilním telefonům a tabletům, jako jsou nabíječky, datové kabely, sluchátka, displeje, silikonové kryty, obaly, baterie a náhradní díly označené ochrannou známkou firmy.

Nejvíce případů podezření na porušení práv duševního vlastnictví zjistili celníci v Praze, a to čtyři. „V případě potvrzení podezření z porušení práv hrozí kontrolovaným osobám zničení zajištěného zboží. Další kroky bude podnikat majitel práva duševního vlastnictví, prostřednictvím soudního řízení,“ uvedla mluvčí celníků.

Letos již čeští celníci odhalili podobně velké množství možných padělků příslušenství k výrobkům Applu v únoru. Tehdy zadrželi v několika krajích přes 4500 kusů zboží.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?